Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Nakło Śląskie
2014, zdjęcie Ela Swiłło
Miniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło ŚląskieMiniatura Nakło Śląskie

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4402, 18.9

Nakło Śląskie

Województwo:śląskie
Powiat:tarnogórski
Gmina:Świerklaniec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w., nr rej.: 646/66 z 2.05.1966

Stan obecny

Od 2006 r. gospodarzem pałacu jest Starostwo Powiatowe w Tarnowskich Górach. Mieści się tutaj także Galeria "Barwy Śląska" ze zbiorami malarstwa intuicyjnego, które zgromadził Gerard Stanisław Trefoń. Park otoczony jest kamiennym murem z bramami; zachowały się w nim także zabytkowe budynki gospodarcze.

Historia

Pałac zbudowany w 1858 roku na miejscu zamku. - W1813 roku majątek otrzymał od ojca Łazarza Henckela von Donnersmarcka jego dwuletni syn Hugo. Początkowo pałac był letnią rezydencją. Po śmierci Hugona dobra objął Lazy Henckel von Donnersmarck. W XIX w. rozpoczął przebudowę. Odbywały się tutaj gonitwy konne. Po II wojnie światowNakło Śląskie jest dużą, liczącą niemal 4 tysiące mieszkańców, wsią, która od zachodu graniczy z Tarnowskimi Górami. Przez miejscowość przebiega droga krajowa numer 78. Pierwsza wzmianka o osadzie książęcej Nakło pochodzi już z XIV wieku. W następnych stuleciach źródła wspominają o właścicielach tutejszego majątku, a byli wśród nich Mokrscy, Biznowscy czy Laryszowie.W 1695 roku Nakło kupuje rodzina Donnersmarcków, która dzierży miejscowość aż do 1945 roku. Z czasem Donnersmarckowie osiągają pozycję jednego z najmożniejszych i najbardziej znaczących rodów - wpierw w państwie pruskim, później w cesarstwie niemieckim.Właścicielem Nakła była wyznająca katolicyzm, tzw. bytomsko-siemianowicka linia rodu. W 1845 roku właścicielem Nakła został Hugo Henckel von Donnersmarck. Hrabia rezydował głównie w pałacu w Siemianowicach oraz w Wolfsbergu w Karyntii. Około 1856 roku wzniósł dla swojego syna, Łazarza IV, duży dwór w Nakle.W latach 90. XIX wieku, już po śmierci ojca, Łazarz IV przebudował pałac w stylu angielskiego neogotyku i dostawił do niego wieżę, nawiązującą kształtem do wzorów romańskich. Donnermarckowie opuścili siedzibę w 1945 roku, kiedy przejął ją Skarb Państwa.Pałac w Nakle Śląskim jest obiektem dwukondygnacyjnym, z charakterystyczną, wieloboczną wieżą od strony wschodniej. Fasadę południową zdobią schodkowe szczyty oraz lukarny z daszkami namiotowymi. Wewnątrz zachowały się sklepienia kolebkowe, sufity z fasetami i sztukateriami oraz kominek.

Park

Wokół pałacu rozciąga się park ze starodrzewem.

Inne

tekst : Jerzy polskiezabytki.pl 2015 r

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.