Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Krowiarki
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2009
Miniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura KrowiarkiMiniatura Krowiarki

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Sylwia MusiołAdam KucharskiKamil BrolikGREGORIUS ...Pavel Komárek

Krowiarki

Krawarn

Województwo:śląskie
Powiat:raciborski
Gmina:Pietrowice Wielkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XIX w., nr rej.: A/238/09 z 20.03.2009
Obiekt:pałac, nr rej.: 168/55 z 26.08.1955
Park:nr rej.: 152 z 3.03.1949

Stan obecny

Teren prywatny, brama otwierana w dzień przez stróża, możliwość obejrzenia na zewnątrz, wnętrza niedostępne.

Historia

Pałac zbudowany w 1826 roku dla Ernesta Joachima Strachwitza, na miejscu drewnianej budowli z XVII w. Przebudowany w latach 1852-1877 dla Mikołaja Strachwitza. W 1892 roku wybuchł pożar drewnianego skrzydła - odbudowane w 1898 roku w stylu secesyjnym. - Od 1680 roku majątek należał do Paczyńskich, potem do rodu Strachwitzów.

Opis

Budowla ma charakter barokowy i pseudorenesansowy z nadużywaniem form zdobniczych. Bogato zdobione niektóre sale pochodzą z poł. XIX w. Sala balowa w stylu neorokokowym z bogatą dekoracją odlewaną z masy gipsowej, wapiennej lub wapienno-gipsowej z dodatkiem kruszywa. Część dekoracyjna wykonana z drewna, ściany z boazerią, nad drzwiami płasko rzeźbione płyciny z grupami satyrów i aniołków oraz sceny pastersko-ogrodowe, w narożach tarcze herbowe Gaschinów i Holly. Ozdobny kominek i rama lustra. Zdobiona bogato sala jadalna, błękitny salon, sala mauretańska oraz łazienka i sień.

Park

Park z lat 1852-1877, z licznymi egzotycznymi drzewami.

Inne

Barokowy posąg kamienny św. Jana Nepomucena.
Mauzoleum, 1884-85 r.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...2 lata i 6 miesięcy temu
Warto dodac, iz od roku 1856 palac stal sie posiadloscia hrabiowskiej rodziny von Donnersmarck, ktora to rodzina posiadala na Slasku i w okolicach 17..jak doczytalem na roznych stronach..zamkow, palacow i dworow. Palac Krowiarki stanowi jedna z najpiekniejszych ich rezydencji i nawet w takim stanie bryla zachwyca swym urokiem i polaczeniem neobarokowego i neorenesansowego stylu dwoch roznych skrzydel. W srodku oczarowalo mnie znane z wielu zdjec przesliczne foyer z malowniczymi schodami i misternie wykonana balustrada...az na drugie pietro, w podlodze ktorego umieszczono znana rowniez ze zdjec podglogowa lukarne otoczona balustrada, przez ktora stojac na drugim pietrze widac przez wlasnie ow otwor w podlodze co dzieje sie na parterze. Zachwycila mnie rowniez wspomniana wyzej sama mauretanska z przeslicznymi arabeskami i kolumnami.To cud, ze ostata sie w takim stanie. Wierze, ze wlasciciel po remoncie, ktory wewnatrz wciaz trwa zechce udostepnic choc czesc tej przeslicznej perelki.