Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Gorzyce
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2009
Miniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura GorzyceMiniatura Gorzyce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Gorzyce
Zdjęcie Justyna Ka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Krzysztof CzyżewskiJustyna KaGREGORIUS ...

Gorzyce

Gorschütz

Województwo:śląskie
Powiat:wodzisławski
Gmina:Gorzyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: A/1388/89 z 10.10.1989

Stan obecny

Obecnie Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Odwykowego i Zakład Opiekuńczo Leczniczy

Historia

Zespół pałacowo-parkowy w Gorzycach został zbudowany w 1886 roku na miejscu starszego założenia. W skład założenia wchodzą: klasycystyczny pałac - wzniesiony przez hrabiego Aleksandra von Arco, pałac myśliwski - wzniesiony wg projektu Williama Mullera dla Fritza von Friedlander-Fuldy, oraz park krajobrazowy w stylu angielskim.
Hrabia Aleksander zmarł 20 grudnia 1892 roku a dobrami przez prawie rok zarządzała jego żona. 11 listopada 1893 roku odbyła się publiczna licytacja majątku, którą wygrali von Oppersdorffowie, którzy po siedmiu latach sprzedali zespół pałacowo-parkowy Fritzowi von Friedlander-Fulda, który wybudował 2 km na zachód od istniejącego założenia pałacyk myśliwski.
Do pałaców przylega rozległy park krajobrazowy utrzymany w stylu angielskim, z wieloma rzadkimi okazami drzew. W parku znajduje się staw zasilany przez naturalne cieki.

W 1922 roku od spadkobierców Fuldy cały kompleks został nabyty przez magistrat Katowic, z przeznaczeniem na dom dziecka. Po II wojnie światowej w budynku utworzono dom wypoczynkowy dla dzieci. W latach 50-tych dwudziestego wieku pomieszczenia przekazano na dom starców a następnie otwarto tam Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci Niedorozwiniętych. W latach 70-tych skromne wyposażenie pałacu zostało rozkradzione. A z ówczesnego wyposażenia budynku został tylko komine

Opis

Dwukondygnacyjna, klasycystyczna rezydencja pałacowa została wzniesiona na planie kwadratu i nakryta czterospadowym dachem. Na ścianie frontowej budynku, na wysokości pierwszego piętra znajduje się okazały tympanon z herbem Katowic. W elewacji ogrodowej usytuowano taras wsparty na czterech kolumnach. Z tarasu do ogrodu prowadzą trójbiegowe schody. Nad oknami umieszczono rzeźbione owale z motywami roślinnymi i zwierząt łownych. W środku pałacyku znajduje się hol, który na piętrze otoczony jest galerią. W prawym rogu holu znajduje się kominek ozdobiony płaskorzeźbami z motywami ptaków na gałązkach oliwki oraz medalionem z głową w hełmie. Na okapie znajdują się motywy myśliwskie i płaskorzeźba Diany z jeleniem.

Park

Park w stylu angielskim, o powierzchni 104 ha, założony przez hrabiów von Arco. Rzadko występujące okazy drzew - tulipanowiec amerykański, orzech szary, platany itp. W parku staw.

Inne

W pałacu znajduje się kaplica, na hol główny można spokojnie wejść, park z licznymi ścieżkami, które prowadzą do \\\"zamku dolnego\\\" i stawu, mimo iż zaniedbany to wciąż piękny i wart obejrzenia, wstęp bezpłatny.

Krążą legendy, że w zameczku straszy. Prócz tego brat Aleksandra von Arco, Wilhelm jadąc na konną przejażdżkę niefortunnie spadł z konia, zginął na miejscu - ponoć do dziś niektórzy mogą go ujrzeć w nocy jeżdżącego konno po parku, co (według miejscowych) symbolizuje nieszczęście.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.