Jelenia Góra - Czarne
Hirschberg
Województwo:dolnośląskie
Powiat i gmina:Jelenia Góra
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat i gmina:Jelenia Góra
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Obiekt:dwór, nr rej.: 1139 z 10.10.1964Stan obecny
Obecnie stał się obiektem przestępstw i zaniedbań - jako własność jest w trakcie procesów sądowych , prawdopodobnie wróci we władanie Fundacji Kultury Ekologicznej ..Historia
Dwór wybudował Caspar Schoff w 1559 r. - kamienny, piętrowy z dziedzińcem, otoczony murami obronnymi i wieżą bramną, wysuniętą przed lico murów obwodowych. Całość została otoczona nawodnioną fosą. Po Schaffgotschach dwór przejął w 1584 r. Gregorius von Kahlen. W 1606 r. właścicielem Czarnego został Friedrich von Nimptsch z Sokołowca. W lipcu 1623 r. we dworze wybuchł pożar. Z 1656 r. pochodzi wiadomość, że Ernst von Nimptsch ukończył budowę i rozbudowę dworu, który uzyskał kształt zbliżony do obecnego.Prace remontowe prowadzone w latach 20. XVIII w. spowodowały likwidację renesansowych szczytów. W 1679 r. Ernst von Nimptsch sprzedał majątek Czarne miastu Jelenia Góra. W 1718 r. spłonęły bliżej nieopisane części zamku, które zdaniem Scholzego zostały odbudowane. Wtedy wieża otrzymała barokowy hełm znany z ryciny, a do skrzydła wschodniego dobudowano równoległy budynek o tej samej wysokości. Około 1885 r. nastąpiła przebudowa i modernizacja dworu; zredukowano bryłę o skrzydło wschodnie i rozebrano ściany szczytowe, a dachy otrzymały dzisiejszy wygląd dwuspadowy. Do przełomu wieku dzierżawcami majątku byli panowie Weidner i Marz. Od 1921 do 1945 r. mieszkała tu rodzina Rahm.
Opis
Obiekt jest założony na czworokątnym rzucie z wewnętrznym dziedzińcem dostępnym przez most, bramę i ozdobny renesansowy portal. Założenie obiegała fosa wypełniona wodą. Na osi kamiennego mostu, odsłoniętego w trakcie prac w latach 1999-2000 znajdowała się wieża bramna. W jednym z narożników zachowała się wieża z kluczowymi otworami strzelniczymi. Wystrój architektoniczny dopełniają w fasadzie obramienia okienne profilowane w piaskowcu. Ciekawym, do dziś zachowanym elementem wystroju dziedzińca są dębowe portale profilowane na wzór obramień okiennych.Z wystroju wnętrza zachowały się sklepienia na parterze oraz bogato profilowane stropy drewniane. Stosunkowo najlepiej zachowały się te nad pomieszczeniami narożnika południowo-wschodniego, gdzie na parterze i na piętrze znajdowały się dwie największe komnaty dworu. Na ścianach pozostały fragmenty renesansowych malowideł . W pobliżu dworu znajdują się budynki folwarczne.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.