Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Bobolice

Województwo:śląskie
Powiat:myszkowski
Gmina:Niegowa
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruiny zamku, nr rej.: 415/60 z 8.02.1960 (brak decyzji w KOBiDZ) oraz 100/78 z 1.03.1978

Stan obecny

Odbudowana z ruin, królewska twierdza Kazimierza Wielkiego, dziś perła Jury Krakowsko ? Częstochowskiej
www.zamekbobolice.pl
Historia

Królewski Zamek Bobolice to leżąca na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej twierdza zbudowana w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Należał on do systemu umocnień zwanych ?Orlimi Gniazdami?, które chroniły zachodnią granicę państwa od strony Śląska. Na przestrzeni wieków Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednak od XV wieku pozostaje nieprzerwanie w rękach prywatnych.

Zamek Bobolice mocno ucierpiał na skutek kilkukrotnych oblężeń m.in. w 1587 roku kiedy zdobył go pretendujący do polskiego tronu arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Najbardziej dramatyczny okazał się jednak dla niego \\\\\\\"potop szwedzki\\\\\\\", od czasu którego systematycznie popadał w ruinę. Gdy w 1683 r. król Jan III Sobieski w drodze do Krakowa - miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską - zatrzymał się na Zamku Bobolice, jego orszak musiał nocować w namiocie. Pomimo swego dość kiepskiego stanu, warownia była użytkowana jeszcze w wieku XVIII.

Pod koniec wieku XX, rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku, podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku o narodowym znaczeniu. Trwające ponad 12 lat prace rekonstrukcyjne dobiegły końca w roku 2011, a zamek powrócił do stanu swojej dawnej świetności.

Zamek został udostępniony turystom. Obecnie w jego murach powstaje muzeum oraz centrum obsługi ruchu turystycznego. Obok zamku powstaje karczma, w której dostępne będą także miejsca noclegowe. Pod murami już teraz zlokalizowany jest natomiast \\\\\\\"Popas rycerski\\\\\\\" - miejsce, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinny piknik, a także posilić się miejscowymi potrawami.

Więcej informacji na temat Zamku Bobolice można znaleźć także na portalu facebook - http://www.facebook.com/ZamekBobolice

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

mała małaa11 lat i 11 miesięcy temu
Piękny zameczek,rewelacyjna galeria zdjęć...
krystyna mańka11 lat i 10 miesięcy temu
Co jakiś czas odwiedzam zamek w Bobolicach,byłam świadkiem ,jak powstawał z ruin.Byłam i jestem pod niesamowitym wrażeniem zaangażowania państwa Laseckich w odbudowę zamku.Przechadzając się po salach, cofam się w czasie o setki lat i marzę o rycerzu na koniu.:)Cudowny obiekt,zachęcam do odwiedzin.
Gabriela Krzyżanowska11 lat i 4 miesiące temu
Pięknie odbudowany , naprawdę wielki to wyczyn odbudować tak wspaniały obiekt jak zamek Piastowski , coś przepięknego .
Brzydki,komercyjny zamek,unowocześniony dla tych,którzy mają dużo do wydania.Niedaleko niego są bliźniacze ruinki zamku w Mirowie.Tam jest klimat i piękne widoki.W zamku Bobolice za pieniążki można wejść na parter,a dalej jest wejście dla wybranych pana właściciela (senatora) i \"śmietanki\".Nigdy więcej tam nie pojadę.
Radosław Herman 8 lat i 8 miesięcy temu
Choć architektura zamku wielu osobom się podoba, to należy pamiętać, że \"zamek nie powrócił do stanu swojej świetności\"! Bobolice nigdy tak nie wyglądały. Obecna forma jest wariacją architektów na temat zamku skalnego.
Bryła zamku udaje średniowiecze, choć zachowane mury ruiny pochodziły głównie z czasów nowożytnych. Zamek był w całości otynkowany, co widoczne było przed niszczący \"oczyszczeniem\" ścian.
GREGORIUS ...3 lata i 10 miesięcy temu
Na temat tego zamku wszystko juz chyba napisano ale i mnie pokusilo by go zwiedzic. Sporo w nim wspolczesnej metaloplastyki stylizowanej jedynie na okres sredniowieczna, niektore elementy wprost sztucznie rdzewione. Zbroje swiecace "na glanc" okazaly sie-przynajmniej ta , ktorej dotknalem-byc plastikowymi replikami.Podziw dla serialowej ekipy filmowej gdzie w tych malych waskich pomieszczeniach byli w stanie umiejscowic caly swoj sprzet. Notabene przy projekcie odbudowy zamku Mirow-bo to ten sam wlasciciel-zrezygnowano juz jak slyszalem z dowolnej interpretycji architektury na temat zamku skalnego choc teraz juz za sam wstep na trawe wokol ruin trzeba zaplacic.
Grzegorz Wróbel7 miesięcy temu
Aż serce rośnie , Piękny przykład odbudowy zamku na chwałę Polski i Polaków .Brawo !!!