Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Tymoteusz SłowikowskiSławomir MilejskiPavel KomárekJoanna KwokaSiedlce
Zedlitz
Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubiński
Gmina:Lubin
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:lubiński
Gmina:Lubin
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, 1730, XIX w.Obiekt:pałac (ruina), nr rej.: 270 z 10.05.1951
Park:nr rej.: 474/L z 17.07.1976
Stan obecny
Ruiny.Historia
W 2 poł. XVI w. powstał renesansowy dwór dla rodziny von Nostitz. W latach 30. XVIII w. Caspar Otto członek znanego na Śląsku rodu Nostitzów przebudował renesansowy dwór na barokowy pałac przy udziale architekta z kręgu Martina Frantza. Przebudowa objęła pałac i otoczenie. Pałac otrzymał nowoczesny jak na tamte lata kształt w typie \\\"entre cour et jardin\" charakteryzujący się przesunięciem kondygnacji reprezentacyjnej z piętra do podwyższonego parteru, dostosowując w ten sposób budowlę do zmienionych potrzeb użytkowników.W 1751 posiadłość nabył Ludwik Anton von Wechmar zaś jego potomkowie posiadłość utrzymywali do 1945 r. Nowy właściciel jako oficer armii pruskiej, brał czynny udział w wojnach śląskich. Rany odniesione na polach bitew zmusiły go w 1758 r. do porzucenia służby. Król Fryderyk Wielki uhonorował go medalem za męstwo, zaś oficerowie dawnego jego regimentu przekazali w darze 25 olejnych obrazów z własnymi wizerunkami. Do 1945 r. obrazy zdobiły jedną z pałacowych komnat.
W XIX w. w pałacu przeprowadzono niezbędne prace renowacyjne. Ostatnim właścicielem pałacu był Hans Heinrich von Wechmar, który w latach 30. XX w. zasłynął jako organizator bali karnawałowych z barwnymi pochodami, które przyciągały do Siedlec gości z całego Śląska.
Pałac z działań wojennych II wojny światowej wyszedł bez zniszczeń. W latach 1945-47 w pałacu stacjonowali żołnierze radzieccy. Po opuszczeniu pałacu przez wojsko majątkiem zarządzał miejscowy PGR. W powojennym okresie pałac ogołocono z wyposażenia i dzieł sztuki. W 1960 r. wykonano prace zabezpieczające, które jednak nie uchroniły zabytku przed zniszczeniem. W latach 70. XX w., niewłaściwie gospodarowany i rozkradany obiekt zaczął popadać w ruinę.
W 1980 r. istniał jeszcze dach.
tekst: tymek słowikowski 2010
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.