Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się

Warcino

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Kępice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1 poł. XIX, XIX/XX w., nr rej.: A-422 z 18.03.1965

Historia

Zespół dworsko-folwarczny z 1 poł. XIX i przełomu XIX i XX w.

Dwór z około 1830 roku w stylu neoklasycystycznym. Rozbudowany i przekształcony w XIX i XX wieku.

Opis

Budynek o konstrukcji szkieletowej na podmurówce (otynkowany) wzniesiony na rzucie wydłużonego prostokąta, parterowy z wystawką oraz lokalnościami mieszkalnymi wydzielonymi ze strychu, częściowo podpiwniczony.
Dwutraktowy z sienią na osi oraz korytarzami rozdzielającymi pomieszczenia. Czternaście izb mieszkalnych i sześć innych pomieszczeń. Ściany - cegła, stropy i wiązania dachu - drewno, dach dwuspadowy kryty eternitem - dawniej dachówką.

Inne

Łasica wzniesienie zwane potocznie ?górą Bismarcka?, a kiedyś nazywane Górą Czarną było dawniej miejscem podziału łupów i wypoczynku rycerzy zbójców grasujących na gościńcu między Sławnem a Polanowem.
Było również miejscem wykonywania wyroków na skazańcach, w tym ostatniej na Pomorzu egzekucji spalonej na stosie w 1765 roku czarownicy o imieniu Svantia.
Na początku XIX wieku na zniesieniu wybudowano mauzoleum - grobowiec warcińskiej linii rodu von Bismarck. Zachowały się fragmenty z wybudowanej w 1905 roku kaplicy grobowej: podłoga, elementy dekoracyjne oraz płyty nagrobne.
U stóp wzniesienia przy ścieżce wiodącej do kaplicy są okazałe, najstarsze w Polsce daglezje.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.