Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Będkowice
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura BędkowiceMiniatura BędkowiceMiniatura BędkowiceMiniatura Będkowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Będkowice

Bankwitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Sobótka
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, XVI, XVIII, XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 700 z 19.05.1960
Park:nr rej.: 567 z 27.12.1984

Stan obecny

Po wojnie dwór zagospodarowano na mieszkania dla pracowników PGR-u. W 1960 r. wpisano go do rejestru zabytków, natomiast park, ogród i folwark dopiero w 1998. Na początku XXI w. całość kupiła prywatna osoba i przeprowadza restaurację. W 2013r. Właściciel uzyskał dofinansowanie z MkiDN w wys 200000,_ w wyniku czego powstał nowy dach .....W czasie remontu z przeznaczeniem na hotel.

Historia

Dwór zbudowany w 1546 roku (według daty umieszczonej na portalu) dla Nickela von Gelhorna. - rawdopodobnie na wcześniejszych założeniach dworu obronnego - Od XV w. dwór znajdował się w posiadaniu rodziny von Zedlitz-Leipe. Do 1945 stanowił własność Karola von Mutiusa.

Opis

Budynek renesansowy, typu nawodnego o charakterze obronnym, budowla zbudowana jest w stylu renesansowym, była dwukrotnie przebudowywana i restaurowana - na pocz. XVIII w. oraz w roku 1844. Budynek jest murowany na wysokiej, kamiennej podmurówce, na planie prostokąta, dwutraktowy, dwukondygnacjowy, z dachem czterospadowym. Wewnątrz zachowały się kasetonowe, barokowe, malowane stropy z lat 1720-1730, barokowy piec, renesansowy kominek z XVII w. oraz kilka portali z piaskowca. Elewacje dworu mają niezbyt ozdobny charakter. W przyziemiu umieszczone są parami obronne strzelnice o osiach ustawionych ukośnie do muru w przeciwnych kierunkach. Dwór otoczony jest fosą z wodą, dopływającą z pobliskiego stawu, przy której znajduje się murowany most dwuprzęsłowy z XVIII w. prowadzący do reprezentacyjnego wejścia z renesansowym portalem, zdobnym w rozetki i bukiety kwiatów z herbem fundatora w nadprożu oraz inskrypcją: GOTT VNSERE HERE LOP DANCK UND EHRE NICKEL GALHOR 1546 (Bogu, Panu naszemu chwała, dzięki i cześć, Nickel Gelhorn 1546).

Park

Park.

Inne

Folwark, nr rej.: 700 z 30.07.1998

W Będkowicach znajduje się także rezerwat archeologiczny, przy którego wejściu stoi drewniana brama z figurami wąsatych wojów. W rezerwacie zrekonstruowano dwie chaty z przełomu XVIII i IX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.