Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Czarne
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011
Miniatura CzarneMiniatura CzarneMiniatura Czarne

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.6841, 16.9384

Czarne

Województwo:pomorskie
Powiat:człuchowski
Gmina:Czarne
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:ruina zamku, nr rej.: A-163 z 21.02.1959

Historia

Czarne należało do zespołu obiektów obronnych położonych na zachodniej granicy komturstwa człuchowskiego. Dwór obronny został wybudowany w latach 1396- 1402 na północ od miasta lokowanego w 1395 roku przez Konrada von Jungingena. Założenie zajęło szczyt wzniesienia nad rzeczką. Założenie na planie trapezoidalnym.
Przy jednej z kurtyn umieszczono budynek mieszkalny o nierozpoznanym planie. Wschodnie naroże założenia zostało wyposażone w bramę. Na południu założenia zlokalizowano wieżę. Po 1466 roku dwór dostał się w ręce Polski. Od tej pory pełnił funkcję siedziby starostwa. W końcu XVI wieku założenie zostało rozbudowane od północy.
Nowa część o regularnym rozplanowaniu, zyskała przy północnej kurtynie ortogonalną wieżę możliwe, że w formie bastei. Założenie zostało znacznie zniszczone w roku 1627 w wyniku wojny polsko szwedzkiej a także w XVIII wieku. W 1830 roku władze pruskie rozebrały ruinę. W połowie XIX wieku na miejscu rozebranych murów zamkowych powstał neogotycki pałac. Obecnie widoczne są cokołowe parte murów obronnych i zarys narożnej wieży.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.