Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Marek KujawaŻabno
Heidewiese
Województwo:pomorskie
Powiat:chojnicki
Gmina:Brusy
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:chojnicki
Gmina:Brusy
Rodzaj obiektu:Dwór
Stan obecny
Właścicielem dworu był w 2 poł. XX w. Franciszek Urbaniak. Zmarł w 2005 r. Istnieje 6 spadkobierców ś.p. Franciszka, którym nic nie zapisał. Dwór jest opuszczony i popada w ruinę.Historia
Dwór z 1859 r.Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XIV w., gdy stanowiła ona dobra rycerskie w komturstwie tucholskim. W 1344 r. komtur Konrad Vullekop nadał na prawie chełmińskim Konradowi Splitstosenowi oraz jego spadkobiercom 20 łanów zwanych Żabno. Wśród właścicieli tych dóbr wymieniany jest między innymi: J.Żabiński (1575 r.), Józef Prądzyński, J. Lewald- Jezierski. Kolejnym właścicielem był Krzysztof Łukowicz - Stolnik Koronny. Był bezdzietny, więc dobra odziedziczył jego bratanek - Józef, który po wykupieniu udziału Prądzyńskiego został w 1812 r. jedynym właścicielem Żabna. Był nim do 1822 r. gdy jego bratowa Marianna wystąpiła o subhastę, czyli licytację dóbr. Nabył je Oberamtmann Schmidt. Józef zmarł w 1829 r. zapisawszy majątek córce, co było sprzeczne z obowiązującymi wówczas prawami. Testament unieważniono, a majątek został podzielony. Dobra te jako pierwsze i nieliczne w tej okolicy przeszły na kilkadziesiąt lat w ręce pruskie. Kolejnymi właścicielami była rodzina Raschke. W 1859 r. ówczesny właściciel Gustaw Raschke wybudował tu istniejący dwór. Kolejnym właścicielem majątku był Walenty Rożek z Czyczków (1891 r.). Jego synem był Józef, ur. w 1895 r. Zamieszkał we dworze dopiero po zostaniu wójtem w 1921 r. Majątek liczył wówczas 492ha. Józef był dobrym gospodarzem ale też działaczem społecznym. Majątek zaczął przeżywać trudności. Józef postanowił spłacić długi dochodami z parcelacji, która trwała od 1920 do 1936 r. W 1937 r. Poznańskie Ziemstwo Kredytowe ogłosiło licytację majątku. W czasie wojny wraz z synem Antonim, który był harcerzem zostali aresztowani i zamordowani przez hitlerowców. Po 2 wojnie światowej na mocy reformy rolnej, majątek ten rozparcelowano między 26 rodzin chłopskich. W latach 1953-1956 istniała tu Spółdzielnia Produkcyjna. Później we dworze mieściły się mieszkania do czasu kupna przez prywatnego właściciela, który prowadził tu sklep i mieszkał. Obecnie dwór stoi opustoszały.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.