Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Stara Kiszewa - Zamek Kiszewski
Zdjęcie Napoleon 2008

Stara Kiszewa - Zamek Kiszewski

Alt Kischau

Województwo:pomorskie
Powiat:kościerski
Gmina:Stara Kiszewa
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, nr rej.: 278 z 25.07.1969 i 1072 z 14.11.1989

Historia

Relikty warowni posadowione są na szczycie wzniesienia opadającego ku pradolinie rzeki Wierzycy. Wzniesienie znajduje się około 2 km na południowy wschód od wsi. Od około 1281 roku w miejscu późniejszego zamku znajdował się gród książąt pomorskich.
W roku 1316 gród został przejęty przez zakon krzyżacki, który w końcu I połowy XIV wieku zbudował w tym samym miejscu murowany zamek. Obecnie zachowane mury pochodzą jednak w dużej części z nowożytnych przebudów zamku. W latach 1977-79 relikty badane były przez R. Massalskiego oraz Z. Hołowińską.
Wyniku badań nie zostały jednak nigdy opublikowane.
Zamek krzyżacki było to typowe założenie posadowione na planie czworoboku z wieżami umieszczonymi w narożach wysuniętymi poza lico kurtyn. W roku 1466 zamek został przejęty przez Polaków i od tej pory funkcjonował jako siedziba starostwa niegrodowego. Rezydentami na zamku byli między innymi: Szorcowie, Konarscy, Działyńscy, Wolscy, Czapscy. Około 1600 roku zamek przeszedł gruntowną przebudowę, której efektem było przekształcenie krzyżackiej warowni w manierystyczną rezydencję.
Po tym okresie do dziś zachowała się wieża wschodnia z rozbudowanym budynkiem bramnym dekorowanym charakterystycznym szczytem i pseudoboniowaniem. W XIX wieku opuszczona rezydencja została przekształcona w założenie folwarczne. Wniesiono wówczas nowy budynek rządcówki o skromnych formach neogotyckich.

Park

.

Inne

Budynek bramny, XIV, XVII w.
Mury obronne zamku z XIV w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.