Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Warcino

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.2236, 16.858

Warcino

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Kępice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XVII - pocz. XX w., nr rej.: A-421 z 18.03.1965 oraz A-182/503 z 15.05.2000

Stan obecny

Gimnazjum Leśne - Zespół Szkół Leśnych - jedna z najlepszych w kraju szkół leśników i sokolników.

Historia

Pałac z ok. 1664 roku, rozbudowany w następnych wiekach, z kaplicą z 1860 roku. - Od 1867 roku siedziba "żelaznego kanclerza", Otto von Bismarcka.

Najstarsza, zachodnia część pałacu pochodzi z 1664 roku. Wielokrotnie majątek był sprzedawany, bądź przechodził do rąk innych właścicieli poprzez powinowactwa.
1867 rok - Otto von Bismarck kupił pałac wraz z gruntami i przyległym parkiem za 400 tysięcy talarów (nagroda, jaką dostał od cesarza Wilhelma I za wygrane wojny). Miała to być jego rezydencja myśliwska, lecz stała się miejscem ?wielkiej polityki?.
1872 rok - pałac powiększono o wschodnie skrzydło.
1901 rok - dobudowano wieżę pałacową.
od 1946 roku - założenie pałacowo-parkowe z budynkami gospodarczymi użytkowane jest przez Gimnazjum Leśne.

Opis

Budynek barokowy.

PARTER:
Kancelaria kanclerza Rzeszy (dziś sala konferencyjna) - trzynastokątny pokój, był najważniejszym w pałacu. Najpiękniejszą pamiątką po Bismarcku, jaka przetrwała, jest olbrzymi, zielony kominek. Wyryto na nim zawołanie rycerskie ?In trinitate robur?, co znaczy ?w trójcy siła?. Także wyryta jest data 1871 oraz herb Alzacji i Lotaryngii. W pokoju zachowały się waza z wykopalisk pompejańskich, kameruńskie trofea i popielnica - stopa słonia oraz olbrzymie oryginalne biurko kanclerza (trzy metry na metr dwadzieścia), z szufladkami i skrytkami dookoła (przez wiele powojennych lat służyło jako stół roboczy u stolarza). Obok, przy oknie, stoi czarny sejf, w którym spoczywały najważniejsze dokumenty XIX-wiecznej Europy, plany polityczne Prus.
Sala reprezentacyjna (na wprost od wejścia) - znajdujące się na suficie herby odkryto niedawno. Na jednej ze ścian wisi obraz, przedstawiający ten pokój przed stoma latami.
Sala myśliwska - pokój po prawej stronie, zaraz przy wejściu.
Sypialni kanclerza - obecnie pokój nauczycielski.
Sypialnia żony Ottona -Johanny - dziś klasa chemii.

PIWNICE (obecnie klub) sklepione kolebkowo - za Bismarcka składowano tu wina. W jednej z piwnicznych ścian było wejście do podziemnych lochów. Któryś z pierwszych dyrektorów szkoły kazał je zamurować, bo uczniowie często uciekali, błądzili po starych korytarzach, zamykali w lochach kolegów. Nikt nie wie, dokąd prowadzą. Jeden z wylotów jest niedaleko, przy Bismarckquelle - źródełku z wodą mineralną. Podobno korytarz ten połączony jest z kościołem w Osowie. Oryginalne drzwi, schody z włoskiego, czerwonego marmuru, kolumny z piaskowca, kominki i zabytkowe stiuki na ścianach. Na kamiennej posadzce w pałacowym holu mozaika z herbem rodowym ?Żelaznego Kanclerza?: trzy liście dębu okalające listek koniczyny.
Na wieży zegar, który działa do dnia dzisiejszego.

Zespół Szkół Leśnych w Warcinie jest dostępny dla zwiedzających.

Park

Ogromny park krajobrazowy o pięknym drzewostanie i aleją lipową.

Inne

Zabudowania gospodarcze. Zachował się także dwór o konstrukcji szkieletowej z 1. poł. XIX w.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Zdzisława Karwasz-Dujka9 miesięcy temu
W pałacu mieści się "Zespół Szkół Leśnych - jedna z najlepszych w kraju szkół leśników..." niedawno odwiedziłam to miejsce. Jest w stanie "opłakanym" nie wiem jak można było dopuścić do takiego stanu. Leśnicy pozyskują olbrzymie kwoty z wycinki lasów, na remont z pewnością by starczyło. Tam się kształci młodzież ....