Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się

Sobowidz

Województwo:pomorskie
Powiat:gdański
Gmina:Trąbki Wielkie
Rodzaj obiektu:Zamek

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Ruiny zamku nad jeziorem o tej samej co miejscowość nazwie.
Zbudowany został w 1309 roku na miejscu grodu książęcego przez Krzyżaków. W 1357 roku stał się rezydencją wójtów krzyżackich. Gotycki zamek był dwukrotnie rozbudowywany - w początkach XV wieku oraz przez J. Błażyńskiego w 1512 roku.
Od 1466 roku był siedzibą polskich starostów.
Rozebrany po zniszczeniach z XVII wieku. Zachowały się gotyckie piwnice, fosy i mur skarpy.

Obecnie po zamku ulokowanym na półwyspie jeziora nie pozostał nawet ślad. Warownia posadowiona była w strategicznym miejscu, tuż obok traktu starogardzko-gdańskiego. W XIX wieku w miejscu zamku znajdowały się jeszcze relikty murów i piwnic, które zdążył zinwentaryzować J. Heise.
Warownia została wybudowana w II ćwierci XIV wieku jako siedziba wójta krzyżackiego. Po wojnie polsko-krzyżackiej warownia zajęta przez Polaków szybko wróciła do Zakonu. W 1456 roku na zamku pojawił się nowy wójt ? Vogt von Subitz a w 1459 roku warownia została doszczętnie zniszczona przez mieszczan gdańskich. W XVI wieku warownia przeszła w posiadanie wojewody malborskiego Jerzego Bażyńskiego (1512-1546), który planował przebudować zamek na swą obronną siedzibę. W prace zaangażowany został Michał Enkinger, który miał sporządzić projekt przebudowy zamku.
Nigdy jednak do niej nie doszło w wyniku sprzeciwu gdańszczan. W latach późniejszych zamek przechodził z rąk do rąk kolejnych dzierżawców. W XVII wieku pełnił funkcję centrum starostwa niegrodowego z kaplicą. Ostatnim dzierżawcą starostwa był Szymon Kicki.
W XVIII wieku zamek podupadł i począł popadać w degradację. W wieku XIX został rozebrany. Zamek wymaga podstawowych badań terenowych oraz archiwalnych. Stan wiedzy na temat dziejów warowni oraz jej formy nie zmienił się od wyników badań przeprowadzonych w XIX wieku.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Park

Park z fosą.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.