Skatalogowanych zabytków: 11211
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Słupsk

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.4641, 17.0285

Słupsk

Województwo:pomorskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek książąt pomorskich, nr rej.: A-153 z 10.03.1958

Historia

Początki siedziby książęcej nie zostały do dziś ostatecznie wyjaśnione. Wg Z. Radackiego znajdowała się ona w obrębie miasta, pomiędzy kościołem św. Jacka a Bramą Młyńską. W 1392 roku rozpoczęła się budowa tego założenia, nigdy nie ukończona i zniszczona w 1476 roku.
W 1507 roku z inicjatywy księcia Bogusława X powstał kolejny zamek zlokalizowany w południowo-wschodniej części miasta, na dawnej fosie miejskiej. W roku 1540 kiedy to zamkiem władał Barnim I budowa wciąż trwała. Na lata 1580-87 przypadło podwyższenie murów. Inicjatywy tej podjął się Jan Fryderyk Gryfita ? książę szczeciński. Przy pracach zatrudniona była ekipa mistrzów włoskich ze Szczecina pod kierunkiem Wilhelma Zachariasza.
Główny budynek zamkowy posadowiony był na planie prostokąta o wymiarach 16,5X35 m. Przylegał do niego podwórzec oddzielony od miasta murem.
Dziedziniec wypełniony był zabudową mieszkalno-gospodarczą oraz kaplicą. Przy krótszym, północnym boku domu głównego wznosiła się ortogonalna wieża. W XIX wieku założenie zostało zniszczone. W latach 1959-65 odbyły się prace konserwatorskie w wyniku których odbudowano bryłę zamku na cele muzealne. Zrekonstruowano wówczas część wnętrz.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.