Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Skórzyno

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Nina Herzberg

Skórzyno

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Główczyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XIX w., nr rej.: A-312 z 2.02.1961

Historia

Wieś Skórzyno wzmiankowana jest w dokumentach historycznych już w 1281 roku. Wtedy została nadana przez księcia Mestwina dla klasztoru norbertanek w Słupsku. Od początku XVI wieku stanowiła lenno rodu von Stojentin. Rozalie von Stojentin wychodząc za Aleksa von Bonin wniosła do posagu Skórzyno. Wieś pozostała w rękach rodu von Bonin do 1945 roku. Ostatnim dziedzicem był Karl Oskar von Bonin. Sam pałac został wzniesiony w 1870 roku w stylu klasycystycznym.

Źródło:
http://dipp.info.pl/index.php/baza-dipp/item/83-palac-skorzyno

Opis

Budynek zbudowany na rzucie wydłużonego prostokąta, podpiwniczony o symetrycznym trzytraktowym układzie wnętrza z wzdłużną sienią rozdzielającą pomieszczenia I i III traktu (piwnica i parter).
W piwnicy znajdowała się dawniej kuchnia ze stołówką dla robotników i kotłownia. Na parterze znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjno-mieszkalne.
Na piętrze - poddaszu pomieszczenia mieszkalne w wystawce nad wejściem głównym i przy ścianach szczytowych. Gospodarcze wejścia do pałacu znajdują się w obydwu ścianach szczytowych. Główne wejście osłania czterokolumnowy portyk z balkonem i piętrowa wystawką w połaci dachu. Pierwotnie drugie wejście do pomieszczeń parteru znajdowało się od strony ogrodu. Prowadziła do nich, żeliwna, ozdobnie kręta klatka schodowa.
Mur piwnic nietynkowany, reszta pokryta tynkiem z szorstkim pasem tynku przy narożnikach boniowanym, nad niektórymi oknami zachowane gzymsy.

Park

Park krajobrazowy.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.