Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Sasino
2018, zdjęcie Jacek Tracz
Miniatura SasinoMiniatura SasinoMiniatura Sasino

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Asia KrawczykNina HerzbergPatryk SpurgiaszJacek TraczJoanna Kwoka

Sasino

Województwo:pomorskie
Powiat:wejherowski
Gmina:Choczewo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworsko-parkowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 989 z 15

Stan obecny

Ośrodek wypoczynkowy.
www.palacsasino.com.pl

Historia

Pierwsza wzmianka o miejscowości Sasino pochodzi z 1437 roku. Beata i Tomasz Żmuda Trzebiatowscy w swoim albumie wskazują uwagę na pierwszy dokument, który dotyczy miejscowości i pochodzi on z 1527 roku. Jest nim akt lenny dla rodziny Jatzkowów. Pierwszymi znanymi właścicielami majątku byli członkowie rodu von Jatzkow. Około 1700 roku miejscowość nabyła rodzina von Krackow z linii Osieki, a następnie von Krockow z linii Roszczyce. W 1750 roku von Krakow założył na terenie majątku folwark Grunhof. Na jego terenie znajdował się młyn, karczma oraz zajazd. W 1758 roku gospodarstwo Sasino zostało wystawione na sprzedaż. W 1823 roku posiadłość kupił oficer inżynier Rantz. To on wybudował pałac w Sasinie (w 1862 roku), który stał się siedzibą majątku. Odziedziczył go później zięć Rantza, von Somnitz z linii Strzeszewo. Podzielił on majątek Neu Sassin na szereg mniejszych nieruchomości i je wydzierżawił. Wdowa po nim oraz jego córka zadecydowały o sprzedaży tych wydzierżawionych części, tym samym w rękach rodzinnych została jedynie nie wielka część Neu Sassin. W roku 1902 majątek należał do von Zitzewitz, który sprzedał go już w 1907 roku Oskarowi von Sydow za 100 tysięcy marek. Ten z kolei w 1909 roku sprzedał pałac, park oraz ogród kapitanowi Holtzowi z Minden za 25 tysięcy marek. Za czasów Holza wieś liczyła 56 gospodarzy, a sołtysem był niejaki Greinke. 7 czerwca 1906 roku Neu Sassin jako majątek został administracyjnie rozwiązany i stał się wioską gospodarczą. Ostatnim właścicielem był ród von Weiher. W 1914 roku po sprzedaży kilku części majątku, jego resztę rozparcelowano i zasiedlono. Tym samym pałac stał się miejscem wypoczynku. Później przeznaczono go na lokal żeńskiego hufca pracy (RAD). Armia Czerwona wkroczyła do Sasina 11 marca 1945 roku. W piwnicy w pałacu w Sasinie odnaleziono zastrzelonego radzieckiego oficera. Najprawdopodobniej zranił się śmiertelnie strzałem własnego pistoletu przy rozbijaniu skrzyni. W odwecie wzięto trzech niemieckich zakładników i ich rozstrzelano. Byli to kolejno: Karl Küster ? uciekinier z Bytowa, pewna kobieta wyznania ewangelickiego z Nadrenii oraz sołtys z Czarnej Dąbrówki. Po doniesieniu przez pewnego polskiego robotnika, rozstrzelano również bez jakiegokolwiek przesłuchania: nauczyciela Karla Falka, miejscowego przedstawiciela partii oraz przywódcę Volssturmu. Ten sam los spotkał gospodarza Wilhelma Janza podczas marszu z Zielonki do Sasina. Z wypowiedzi światków zdarzenia wynika, że współrodacy musieli pogrzebać zwłoki dziewięciu zamordowanych Niemców we wspólnym grobie w parku tuż za pałacem.
Po II wojnie światowej w pałacu utworzono ośrodek kolonijny. Następnie od 1983 roku obiekt był siedzibą Przedsiębiorstwa Usług Budowlano-Remontowych ?BUDROL\\\" z Pruszcza Gdańskiego, który przeznaczyło pałac na ośrodek wypoczynkowy. W 1990 roku przedsiębiorstwo przekazało budynek gminie Pruszcz Gdański, która z kolei oddała go w ramach rozliczenia Gminie Choczewo. W 1996 roku w wyniku przetargu jego właścicielami zostały osoby prywatne. Obecnie pełni funkcje hotelowo-restauracyjną. Choć wszystkie źródła mówią o pałacu, w rejestrze zabytków majątek Sasino widnieje jako dwór.

Źródła:
opis pochodzi z bazy http://dipp.info.pl/index.php/baza-dipp/item/5-powiat-wejherowski/61-palac-sasino
Urlich Dorow ?Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego\\\"
www.wolneforumgdansk.pl
Beata i Tomasz Żmuda Trzebiatowscy, Ziemia wejherowska na dawnych pocztówkach

Opis

Budynek przykryty dwuspadowym dachem. Założony jest na planie prostokąta z przybudówkami do krótszych jego boków.

Inne

Obecnie w pałacu znajduje się kawiarnia, restauracja, sauna, solarium i siłownia. Do dyspozycji odwiedzających jest wypożyczalnia rowerów, kort tenisowy, boiska wielofunkcyjne oraz wiaty grillowe. Pałac współpracuje z profesjonalnymi firmami, które organizują oprawę artystyczną imprez. Urządza także przyjęcia okolicznościowe, bankiety i konferencje. Posiada możliwości przyjmowania dużych grup i wycieczek. Współpracuje z firmą ?TIM Ekspedycje\\\", za pośrednictwem której organizuje: przeloty balonem, paint ball, quady i survival.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Joanna Kwoka9 miesięcy temu
we wrześniu 2020r zamknięty na głucho a otoczenie chyba dawno nie było koszone
Joanna Kwoka9 miesięcy temu
Wysłałam zdjęcie, ale jeszcze nie dodano :)
Bogdan Adler9 miesięcy temu
Pani Joanno ! To nie Pendolino !!! ..... Czasem ten ceremoniał trwa ... i trwa .... :-)
Joanna Kwoka9 miesięcy temu
rozumie się haha
Marek Kujawa9 miesięcy temu
W tym wypadku kolega Bogdan nie ma racji, bo prawdopodobnie dodała Pani zwykłe zdjęcie do poz. "archiwalne". Administrator w takim wypadku je ignoruje. Nic się nie stało, po prostu proszę wysłać je jeszcze raz. Bardzo cieszymy się z ogromu nadsyłanych przez Panią materiałów. Serdecznie pozdrawiam!