Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Prusewo
2015, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura PrusewoMiniatura Prusewo

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJacek TraczJoanna Kwoka

Prusewo

Województwo:pomorskie
Powiat:pucki
Gmina:Krokowa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XIX w., nr rej.: 953 z 8.01.1986

Stan obecny

Dwór \"Sześć Dębów\" w Prusewie
Centrum konferencyjno - wypoczynkowe.
www.prusewo.pl

Historia

Pierwsze wzmianki o Prusewie pochodzą z 1342 r.Od 1400 r. do 1863 majątek często zmienia właścicieli. Po Adamie z Prusewa majątkiem zarządza rodzina von Wittke, następnie Geomar Reinhold Krokowski, a po nim w 1672 r. przechodzi w ręce rodziny Przebendowskich.
Od 1863 roku właścicielem miejscowości jest Behrent, a po nim Flisbach, w którego rękach majątek pozostaje aż do roku 1945. To właśnie ta rodzina buduje dwór około 1910 r.

Po II wojnie światowej Prusewo zostało przejęte przez Skarb Państwa, a na jego terenie utworzono Ośrodek Hodowli Zarodowej.
Od 2006 r. dwór po remoncie zaadoptowano na centrum konferencyjno - wypoczynkowe.

Park

Park o pow. 1,7 ha. w układzie geometrycznym i angielskim, Na jego terenie znajduje się bogaty starodrzew tj. osiem pomników przyrody w wieku ponad 250 lat, zachowana mała architektura w tym fontanna, aleja różana oraz liczne kompozycje kwiatowe.

Inne

Na parterze, rozmieszczono restaurację, kawiarnię, salę konferencyjną z własnym zapleczem komputerowym mogącą pomieścić do 60 osób oraz salon połączony z werandą wychodzącą na park.

Na piętrze 14 pokoi hotelowych wyposażonych w łazienki.

Po lewej stronie dziedzińca znajdują się zabudowania folwarczne.Widoczne na zdjęciu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.