Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Kończewo

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Kobylnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w. nr rej.: A-250 z 1.07.1987

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Bardzo stara wieś słowińska. Pierwsza wzmianka z 1301 roku. W XV wieku osiedlił się tu ród von Massow. W 1804 roku wieś należała do Franza von Kleist. Z Kończewa w 1807 roku wyruszyły wojska generała Kazimierza Sokołowskiego na pomoc generałowi Trzebuchowskiemu, który miał zdobyć Słupsk. Następnie w rejonie Kończewa polskie legiony walczyły z Prusakami.
W 1861 roku Kończewo kupił K. Von Mentueffel, a od XIX wieku do roku 1945 była własnością rodu Siemers.

Opis

Pałac murowany (ul. Parkowa 6) z XIX/XX wiek w stylu eklektycznym, zbudowany na planie prostokąta z ryzalitami, jednokondygnacyjny na wysokim cokole, z kwadratową wieżą. Obok pałacu dawniej był staw (do dziś widoczne bajorko koło olbrzymiego dębu) z wyspą na której była rzeźba rusałki trzymającej ryby z paszcz których tryskała woda.

Park

Park krajobrazowy z końca XVIII wieku o powierzchni 7,7 ha, zachowane założenie pierwotne. Występują w nim drzewa: wiele starych dębów, buki, kasztanowce i buk karłowaty.

Inne

Przez wieki we wsi istniał mały kościółek ewangelicki, zniszczony po ostatniej wojnie. Do roku 1702 głoszono tu kazania w języku kaszubskim, a ostatnim znającym ten język kaznodzieją był Christian Bilang.

Grodzisko wczesnośredniowieczne (w lesie), nizinne, owalne; widoczna wąskie wały i fosa na zewnątrz wału, w wale kamienie zwieńczające konstrukcje umocnień: od wschodu sięga do spadu, a od zachodu stromy spadek.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.