Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Karżniczka
2019, zdjęcie Joanna Kwoka
Miniatura KarżniczkaMiniatura KarżniczkaMiniatura KarżniczkaMiniatura Karżniczka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Joanna Kwoka

Karżniczka

Deutsch Karstnitz

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Damnica
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: A-410 z 28.04.1964

Stan obecny

Ruiny, spłonął 4 listopada 2009

Historia

Pałac z XVIII w.

1493 rok - wieś w posiadaniu państwa Bandemer.
1538 rok - właścicielem był Thomas Bandemer.
1546 roku - książę Barmin nadał lenno Karżniczka kapitanowi na Bytowie Bartolomaus Schwave. Później razem z miejscowością Benzin, Karżniczka była lennem Wobesersches.
XVII wiek - własność Daniela von Hebrona (łącznie z Damnicą), syna wygnańca za Szkocji, szwagra Marii Stuart - Aleksandra Hepburn-Bothwell. Po śmierci von Hebrona w 1628 r. przeszła na własność syna, również Daniela. Daniel był jednym z pułkowników Wallensteina w czasie wojny 30-letniej. Z jego ramienia nadzorował budowę licznych szańców obronnych na terenie Pomorza. Karżniczka była jego dobrem ulubionym. Chciał tutaj być pochowany. Stało się jednak inaczej, spoczął w pobliskim Kościele w Zagórzycy. Ponieważ nie zostawił męskiego potomka, majątek otrzymał jego bratanek Daniel Dietrich von Hebron, który zgodnie z umową sprzedał to lenno w 1686 roku Georgowi Lorenzowi von Puttkamer, który przyjął, że będzie to nowe lenno dla jego potomków.
W tym czasie istniała już część pałacu (obecnie tworzy ona skrzydło południowe). Przez ponad 8 generacji mieszkańców, na przestrzeni 259 lat Karżniczka i leżący obok majątek Benzin do 1945 roku pozostawały w rękach Puttkamerów.
1717 rok - spis ziemski zawiera następujące wzmianki: właściciel Boguslaff Ulrich von Puttkamer, chłopi małorolni: Christ Cossbad, Christ Wegner, Marten Marz, Matthias Cossbad.
1774 rok - właścicielem, który przejął ojcowskie dobra został Bogusław Urlich von Puttkamer, był starostą powiatu Słupsk.
1784 rok - miejscowość miała 1 folwark, 1 młyn, 1 tartak, 4 robotników małorolnych, 1 nauczyciela, razem z folwarkiem Grunhof, 18 kominów czyli domów.
Fryderyk Bogusław von Puttkamer sprzedał swoje dobra Jerzemu Henningowi von Puttkamer. Był on generałem za czasów Wilhelma II i III.
XIX wiek - oba majątki należały do Wilhelma von Puttkamera. Jego syn Anzelm nie posiadał męskich potomków i dlatego pozostawił posiadłość swojemu bratu Henning, w roku 1865 roku.
1908 rok - dobra ofcowskie przejmuje syn Henninga Ulrych. Rozbudował on budynki gospodarcze, przeniósł je w inne miejsca i ufundował rozległe założenie parkowe w stylu angielskim. Był to człowiek wykształcony w kierunku humanistycznym. Był reprezentantem rodziny, poprzez dwa dwory w typie pałaców w swoich posiadłościach. W 1938 roku majątek liczący sobie powierzchnię 966 ha posiadał 542 ha ziemi uprawnej, 14 ha łąk, 23 ha pastwisk, 347 ha lasów i zadrzewień, 3 ha powierzchni wodnej, 37 ha nieużytków i dróg, a stan zwierząt obejmował 46 koni, 190 wołów, 600 owiec i 300 świń. Cała powierzchnia gminy należała do majątku. Ulrich zmarł 14 marca 1940 roku. jego syn Bogusław przeniósł się do Karżniczki w 1942 roku.
8 marca 1945 roku - Karżniczkę zajęli Rosjanie, idąc z kierunku na Mahnwitz, wzmocnieni zmotoryzowanym sprzętem.
Po II wojnie światowej Karżniczką zarządzali Rosjanie - mieściła się tutaj siedziba NKWD. Dopiero w październiku 1951 roku Karżniczka została przekazana przez Rosjan - władzą polskim.

Pałac zbudowano w XVIII wieku jako zamek wodny. Sieber opisał to w taki sposób ?Na szerokim terenie porośniętym lasem i łąką spoczywa budowla złożona z kilku skrzydeł na wyspie. Z jednej strony Karżnicki potok tworzy jezioro. Woda ciągnie się jako kanał wokół założenia które poprzez dwa mosty jest dostępne?.
Na lata 1800-1802 przypada data rozbudowy - powstaje nowy dom mieszkalny (obecnie korpus główny). Za czasów Wilhelma von Puttkamera pałac został znacząco powiększony i rozbudowany. Około 1828 roku wybudował on skrzydło boczne pałacu od strony północnej.
Dawne wyposażenie pałacu - przede wszystkim cenne były porcelany i 4 portrety naturalnej wielkości malowane przez Antoine Pesne (należał w XVIII wieku do północnej szkoły malarskiej i związany był z dworem Hohenzolernów). Portrety przedstawiały Fryderyka Wilhelma I, jego małżonkę Dorothea, ministra kraju von Thulemeyer i jego małżonkę. Pałac olśniewał bogatą dekoracją kiedy odwiedzała go cesarzowa i królowa Augusta Victoria w 1910 roku, która odsłoniła obelisk w Mianowicach.

1939 rok - latem odbyło się tutaj ostatnie przed upadkiem spotkanie rodziny Puttkamerów.
Od 1951 roku mieścił się w pałacu ośrodek wypoczynkowy.
lata 1963 - 1982 - funkcjonowała tu Zasadnicza Szkoła Rolnicza z internatem.
lata 1982 - 1990 - znajdowała się tu Ośrodek Szkolenia Kursowego, filia Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Strzelinie.
1993 rok - pałac został sprzedany trzem wspólnikom. Nowi nabywcy nie remontowali zabytku, a więc gmina im go zabrała. Następnie obiekt kupiła pewna pani, która gdy zorientowała się, że nie poradzi sobie z ogromem prac, oddała go synowi. Ten z żoną mieszkał tam kilka lat w jednym pomieszczeniu, a pałac ciągle popadał w ruinę.
kwiecień 2003 - pałac kupił biznesmen z Redy - właściciel odrestaurowanego pałacu w Sasinie (pow. wejherowski). Miał wybudować restaurację i hotel, jednak nic nie zrobił.
2008 rok - pałac ma kolejnego właściciela, gdańszczanina i biznesmena z branży budowlanej (firma Nexbud). Funkcja obiektu związana była z mającą powstać w Redzikowie tarczą antyrakietową. Tu swoje szkolenia mieli prowadzić amerykańscy wojskowi. Pomysł nie wypalił, bo banki nie dały kredytów. Jesienią 2008 roku nowi właściciele rozebrali część prawego skrzydła pałacu - zdjęto z niego drewnianą wieżę, a także dach, tak więc przez całą zimę lała się woda do środka.
4.11.2009 - pałac spłonął. Pożar wybuchł po godz. 1. Sześć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem kilka godzin. Mimo to nie dało się już uratować budynków. Spłonął strop, poddasze i dachu budynku. Tak więc po pałacu pozostały mogące się zawalić, gołe mury. Ustalono, że doszło do jego podpalenia. Do godzin popołudniowych trwało gaszenie pogorzeliska.

Opis

Budowla eklektyczna, składa się z trzech podobnych budynków, zestawionych ze sobą na planie podkowy. W prawym skrzydle wyrasta z dachu czworoboczna wieżyczka z latarnią.

Park

Park przypałacowy w stylu angielskim z 1 poł. XIX wieku na planie wydłużonego prostokąta ufundował Ulrych von Puttkamer po wcześniejszym przeniesieniu z tego miejsca budynków gospodarczych w inne.
Od wschodu park graniczy z drogą lokalną, od południa z lasem, a od zachodu i północy z budynkami gospodarczymi oraz zabudową wsi.
Założenie parkowe na osi kompozycyjnej północno-wschodniej, południowo-zachodniej pałacu wiodącej od schodów głównych, poprzez most na fosie, przez reprezentacyjny trawnik w kierunku łąk urozmaiconych krajobrazowymi kompozycjami drzew liściastych. W części południowo-wschodniej znajduje się owalny staw.
Wokół stawu oraz dalej w kierunku północno-wschodnim rozciąga się park liściasty. Na terenie parku występują pojedyncze drzewa: lipa, wiąz, dąb, klon, jawor, brzoza, olsza, świerk.

Inne

Spichlerz i gorzelnia z XIX w.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tymoteusz Słowikowski11 lat i 12 miesięcy temu
W zeszłym miesiącu runeła tylna ściana w pałacu.