Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Jarcewo
Zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura JarcewoMiniatura JarcewoMiniatura Jarcewo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Jarcewo
Zdjęcie Paweł Wnuk Lipiński

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa. .

Jarcewo

Województwo:pomorskie
Powiat:chojnicki
Gmina:Chojnice (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1 poł. XIX w., po 1920 r., nr rej.: A/230/1-7 z 10.06.1987

Stan obecny

Własność prywatna. W trakcie remontu.

Historia

Dwór z 1 poł. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1436 r. Była to wówczas wieś szlachecka, która należała do sędziego ziemskiego. W 2 poł. XIX w. stanowiła dobra rycerskie w pow. chojnickim. Znana wówczas jako Zandersdorf. W XIX w. właścicielami majątku była rodzina Kreischów., dla nich to powstał obecny dwór i otaczający go park. Ostatnim właścicielem do 1939 r. był Rudolf Fisher. Po 2 wojnie światowej właścicielem został Skarb Państwa Polskiego. Wieś zachowała swój specyficzny charakter z powodu dominującego znaczenia jaki miał dla sołectwa Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, który posiadał prawie całe okoliczne ziemie. Dzięki temu zarówno Jarcewo jak i leżące nieopodal Czartołomie od wielu lat pozostają, jeżeli chodzi o zabudowę, w prawie nie zmienionej formie.

Opis

Dwór parterowy, wybudowany na planie prostokąta, na wysokich piwnicach, z dwuspadowym dachem. W osi wejściowej okazała weranda poprzedzona dwukierunkowymi schodami, podtrzymująca balkon. Nad nią piętrowa wystawka zwieńczona trójkątnym frontonem.

Park

Park z 2 poł. XIX w.o pow. 2,37 ha, z unikatowymi okazami drzew. Dominują tu dęby szypułkowe, lipy drobnolistne oraz klony zwyczajne. Występują tu 500 - letnie dęby rosnące jako pojedyncze pomniki przyrody oraz całe aleje. W poczet parkowych pomników przyrody zaliczamy cztery lipy drobnolistne o obw. w pierśnicy 310-500cm. Całe założenie znajduje się w urokliwym otoczeniu pradoliny Strugi Jarcewskiej.

Inne

Gorzelnia z XIX w.
Stajnia z XIX w.
Mleczarnia, stodoła oraz budynek wagi.
Zabudowania folwarczne z 1920 r.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.