Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Janowice
Zdjęcie Nina Herzberg
Miniatura JanowiceMiniatura JanowiceMiniatura JanowiceMiniatura JanowiceMiniatura JanowiceMiniatura JanowiceMiniatura JanowiceMiniatura JanowiceMiniatura Janowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Janowice
Zdjęcie Nina Herzberg

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Nina HerzbergJerzy MrozekGrzegorz Chowicki

Janowice

Województwo:pomorskie
Powiat:lęborski
Gmina:Nowa Wieś Lęborska
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Biblioteka, mieszkania.

Historia

Od XV do XVII wieku majątkiem zarządzała rodzina von Jannewitz. Następnie gospodarzył w nim feldmarszałek von Natzmer. Nie doczekał się on potomka, więc po jego śmierci w roku 1739 majątek nabyła rodzina von Czapski. W roku 1799 odkupiła go rodzina von der Osten. Wcześniejszy właściciel Janowic, feldmarszałek von Natzmer, wybudował we wsi w roku 1735 jednopiętrowy pałac z dwoma skrzydłami. W 1860 roku Julius von der Osten podwyższył go o jedno piętro i na obu frontowych ścianach umieścił w klasycystycznym stylu trójkątne szczyty. Następnie hrabia Leopold von der Osten powiększył powierzchnię janowickiego parku do obszaru 100 mórg. Upiększył go o drzewostan oraz urządził wiele klombów kwiatowych i wybudował palmiarnię z wieżyczkami. Trawniki przecinały stawy oraz strumyki, ponad którymi wznosiły się niewielkie białe mosty. Stanowiły one dojście do rodzinnego grobowca. Po nacjonalizacji, pałac stał się siedzibą PGR-ów. Obecnie w pałacu znajdują się mieszkania oraz biblioteka.

Źródła:
http://dipp.info.pl/index.php/baza-dipp/item/6-powiat-leborski/27-palac-janowice
Urlich Dorow ?Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"
Piotr Skurzyński i Radosław Kamiński ?Dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

Opis

Budynek eklektyczny.

Park

Park krajobrazowy z klasycystyczną kaplicą grobową.

Inne

Zdjęcia pochodzą ze strony www.wolneforumgdansk.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.