Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Głębowice
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura GłębowiceMiniatura Głębowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Wioletta KozłowskaJulia Montewska

Głębowice

Glumbowitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wołowski
Gmina:Wińsko
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 1 poł. XIX, pocz. XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 457/W z 29.10.1980
Park:nr rej.: 535/W z 31.01.1984

Stan obecny

Obecnie w ruinie.

Historia

Wzniesiony został w latach 1810-26 dla radcy królewskiego Erdmanna von Rödern. Rezydencję wybudowano na miejscu starego XVIII dworu. 1842 Roku pałac przeszedł w posiadanie hrabiego Carla von Pourtalès i w rękach tej rodziny pozostał do 1945.

Na przestrzeni wieków obiekt był przebudowywany w efekcie, czego powstała rezydencja o powierzchni ponad 2,5 tys. m2 rozlokowana na planie litery U. Dwukondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem i bardzo rozbudowanym systemem piwnic. Te notabene w większości są drożne do dziś, choć z bryły pałacu niewiele się zachowało. Patrząc na stan, w jakim pałac obecnie się znajduje trudno sobie nie zadać pytania o to, kto przyczynił się do takiego stanu. Ciężko wytypować bezpośredniego sprawcę upadku obiektu, na jego zagładę złożyło się wiele czynników, które były efektem zaniedbań i źle podejmowanych decyzji.

Po wojnie w pałacu stacjonowali czerwonoarmiści, grabiąc i niszcząc, bo takie prawo zwycięscy. Później nastała era PGR gdzie obiekt służył, jako mieszkania pracownicze. Mieszkańcy wychodząc z założenia, że „ to i tak poniemieckie” nie kwapili się do remontów. We wnętrzach zachowana była część wyposażenia. Całość chyliła się ku upadkowi i zarastała krzakami. Mieszkańców wysiedlono w momencie, gdy właścicielem obiektu został „Dolpasz”. Nastał okres cudów, podczas remontu, który przyniósł więcej strat niż korzyści, za sprawą jakiejś nadprzyrodzonej siły z pałacu zniknęły ozdobne posadzki, większość zdobionych w sztukaterię sufitów wyparowała jak kamfora. Środkowa część sufitów runęła.

Początek lat dziewięćdziesiątych, obiekt został nabyty przez Inter Dablex z Gdańska od Agencji Nieruchomości Rolnej. Rozpoczęto remont, który ograniczył się do zamurowania wejść i okien, dach bez poszycia istniał jeszcze po roku 2000 obecnie próżno by szukać choćby jego małego kawałka.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.