Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Wziąchowo Małe
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Wziąchowo MałeMiniatura Wziąchowo MałeMiniatura Wziąchowo MałeMiniatura Wziąchowo MałeMiniatura Wziąchowo MałeMiniatura Wziąchowo MałeMiniatura Wziąchowo Małe

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wziąchowo Małe

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiMarek KujawaIwo KaletaKonrad Hostyński

Wziąchowo Małe

Preussenfeld

Województwo:dolnośląskie
Powiat:milicki
Gmina:Milicz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 24/A/1-6 z 30.06.2000
Obiekt:pałac, nr rej.: 612/W z 11.06.1987

Stan obecny

Pozostałości. Uległ nielegalnej rozbiórce.
Własność prywatna.

Historia

Pałac z XIX w.
Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą dopiero z XVII w. Wtedy prawdopodobnie powstało tu pierwsze założenie folwarczne. Właścicielami majątku od ok. 1750 r. była rodzina von Köhlichen, następnie von Vornack, a później Wilhelm von Frankenberg. W 1806r. od Frankenberga Wziąchowo Małe odkupił starosta Ernest Wilhelm Krystian von Heydebrand auf Wilkauf i przekazał majątek córce - Luizie von Sihler. Po jej śmierci w 1836r. dobra odziedziczył jej syn Robert. W 1844 r . Robert von Sihler sprzedał majątek płk Henrykowi von Heydebrand. W 1886 r. właścicielem dóbr był Oskar von Heydebrand. Majątek liczył wówczas 258ha gruntów ornych.
Według ksiąg adresowych z lat 1894-1921 posiadłość należała do dr praw Ernsta von Heydebrand und der Lasa. Następnie wchodziła w skład dóbr (Herrschaft) liczących w sumie 990ha, w tym Wziąchowo Małe 292ha. W 1930 i 1937r. ich właścicielem był Georg von Heydebrand und der Lasa, aż do 1945 r. Po 2 wojnie światowej posiadłość została znacjonalizowana, właścicielem został Skarb Państwa Polskiego, a użytkownikiem PGR. W pałacu urządzono magazyny i mieszkania dla pracowników gospodarstwa. Do początku lat 90-tych budynek był zamieszkały. Następnie zaczął popadać w ruinę, a mieszkańców wykwaterowano. Pierwsze fragmenty budynku zawaliły się w latach 90-tych, następnie pałac został sprzedany. Niestety nowy właściciel nie podjął żadnych działań w celu choćby zabezpieczenia obiektu.

Opis

Pałac eklektyczny, jego architektura nawiązuje do gotyku. Został wzniesiony w miejscu starszego dworu w 1906 r. dla Ernst von Heydebrand und der Lasa. Budynek murowany z cegły, z wykorzystaniem elementów żeliwnych i kamiennych oraz fragmentami o konstrukcji szkieletowej, otynkowany, założony na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, nakryty dachem mansardowym z lukarnami i facjatkami.
Fasada była ośmioosiowa, zamknięta dwoma wąskimi piętrowymi ryzalitami, z głównym wejściem ozdobionym kamiennym portalem, ponad nim znajdował się pseudobarokowy fronton. Elewacja ogrodowa (wschodnia) posiadała pięć osi. Do dziś przetrwał z niej tylko czterokolumnowy portyk w stylu toskańskim. Ponad portykiem znajdowały się kartusze herbowe rodziny von Heydebrand und der Lasa i von Obernitz. W elewacjach bocznych znajdują się dwie kwadratowe wieże, przy jednej z nich dobudówka z klatką schodową. Wnętrza były w układzie dwu, i trzytraktowym. W pomieszczeniach znajdowały się sufity z dekoracją stiukową.

Park

Park krajobrazowy z przełomu XVIII i XX w. o pow. 7,4 ha. przylegający do pałacu od wschodniej strony. Zaniedbany, o nieczytelnej kompozycji przestrzennej.

Źródło: Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok.
Zarząd Ochrony i Konserwacji Zespołów Pałacowo-Ogrodowych
Warszawa 1992 rok.
W parku wiekowe lipy i dęby o pokaźnych obwodach.

Inne

Mauzoleum rodziny von Heydebrand z pocz. XX w
Cmentarz rodowy z pocz. XX w.
Ogrodzenie (pozostałości), murowane, XIX/XX w.


Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tymoteusz Słowikowski13 lat i 4 miesiące temu
To zdjęcie jest bardzo nieaktualne kiedy byłem tam w 2010 po pałacu była tylko boczna lewa część dziś nawet to jet zawalone.
Anita P12 lat i 11 miesięcy temu
W jakim stylu był ten pałac?
Tymoteusz Słowikowski12 lat i 11 miesięcy temu
Ja byłem w piątek został tylko portyk nie widoczny na tym zdjęciu.