Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Tarnowo

Województwo:podlaskie
Powiat:łomżyński
Gmina:Miastkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 184 z 16.02.1982
Park:nr rej.: 179 z 27.07.1981

Historia

Dwór został wybudowany w IV ćwierci XVIII wieku dla Tomasza Staniszewskiego. W II połowie XIX wieku został przebudowany dla Franciszka Ciemniewskiego. Przebudowa dotyczyła wystroju architektonicznego ryzalitu frontowego, dodano również parterową przybudówkę od zachodu. Wieś wzmiankowana była już w XV wieku. Staniszewscy majątek zakupili od Tarnowskich na początku XVIII wieku. Staniszewscy gospodarzyli w majątku do połowy XIX wieku, kiedy to posiadłość przeszła w posiadanie Romualda Ciemniewskiego. W tej rodzinie dwór pozostawał aż do 1939 roku. W roku 1950 przeprowadzono gruntowny remont budynku dostosowując go do siedziby szkoły podstawowej.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy z piętrową częścią środkową, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach pokrytych wtórnym eternitem. Elewacja frontowa 11 osiowa z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem środkowym, wieńczonym trójkątnym szczytem. Ryzalit artykułowany czterema pilastrami toskańskimi w porządku wielkim. Okna piętra zostały ozdobione ślepymi balustradkami tralkowymi. Od ogrodu ryzalit spięty został lizenami i zwieńczony trójkątnym szczytem z oculusem. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią i salonem na osi. W pomieszczeniach traktu ogrodowego półokrągłe wnęki po niezachowanych piecach. Piętro w części ryzalitu zajmowała pierwotnie kaplica. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Park założony w I połowie XIX wieku.

Inne

Zachowała się oficyna nr rej.: 185 z 16.02.1982, ulokowana na wschód od dworu, zbudowana w I ćwierci XIX wieku, zniszczona podczas I Wojny Światowej i odbudowana w 1920 roku. Pierwotnie mieściła gorzelnię. Spichlerz z I ćwierci XIX wieku, nadbudowany w 1866 roku i wyremontowany w 1955 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.