Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał GościnnyJakub Trybułowski

Łumbie

Województwo:podlaskie
Powiat:sejneński
Gmina:Sejny (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z końca XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 323 z 22.02.1983
Park:nr rej.: 604 z 12.11.1988

Stan obecny

Dwór został wyremontowany pod nadzorem konserwatorskim. Obecnie znajduje się tam \\\"Gościniec Dwór Łumbie\\\". Trwają przygotowania do rewitalizacji parku.

Historia

Dwór z końca XIX w., przebudowany. U schyłku XX w., mieściła się w nim szkoła, obecnie Gościniec Dwór Łumbie.

Najstarszy zapis o wsi Łumbie znajduje się w aktach parafii Sejny, zachowanych od 1684 roku. W XVIII wieku wraz z Otkieńszczyzną i Sztabinkami dostała sie cześnikowi Owruckiemu Narzymskiemu (1784). Niedługi czas należała do Heleny z Massalskich księżny de Ligny. Około 1786 roku folwark Łumbie wraz z wsiami: Łumbie, Gryszkańce i Staszkuny nabył Maciej Tadeusz Eysymont, właściciel Krasnogrudy, gubernator Sczerbski, od 1789 roku wice administrator ekonomii Grodzieńskiej, a pod koniec życia-stolnik grodzieński. Był on ożeniony z Wiktorią z Wołowieckich, więc na jej cześć dał Łumbiom nową nazwę ? WIKTORYNO. Jednak nowa nazwa nie przyjęła się i pozostały Łumbie. Po śmierci ojca administratorem majątku pozostał Antoni Eysmont, który w 1806 roku ożenił sie z Julią Mejer, córką Karola i Elżbiety z Szymanowskich z niedalekich Hołn. Chociaż Antoni Eyeymont zmarł szybko (w 1812 roku), prawny podział jego majątku po Macieju Tadeuszu nastąpił dopiero w 1832 roku. Część dóbr z folwarku Łumbie i kilkoma wsiami oddano wcześniej jego córce Petroneli, która wyszła za mąż za Jana Józefa Paszkiewicza(zamieszkałego w Augustowie i pełniącego urząd poborcy Kasy Obwodowej). W 1829 roku Petronela po urodzeniu córki Bronisławy zmarła. Owdowiały mąż pojął rok później jej siostrę, czyli swa szwagierkę. W Łumbiach gospodarzyli na ogół dzierżawcy: w latach trzydziestych Józef i Piotr Jaźwińscy, po 1839 roku jakiś czas zajmował się nimi generał Alojzy Eysymont zm. 1849), w latach pięćdziesiątych i na początku sześćdziesiątych - Franciszek Maciukiewicz późniejszy nabywca Grudziewszczyzny.

Opis

Dworek mieszkalny o powierzchni 298,8 m2. Zbudowano w ? z bali drewnianych ok. 200 lat temu, oraz ? cegły ok. 100 lat temu, podpiwniczony.
Powierzchnia działki 9300 m2.

Park

Pozostałości parku, zasadzone starodrzewem głównie lipa i klon.

Inne

Zagroda z pocz. XX w.
Dom drewniany.
Chlew drewniany.
Stodoła drewniany.
Spichrz drewniany.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Jakub Trybułowski9 lat i 8 miesięcy temu
Dwór w Łumbiach został wyremontowany pod nadzorem konserwatorskim. Obecnie znajduje się tam \"Gościniec Dwór Łumbie\".