Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Ciechanowiec - Nowodwory
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2010
Miniatura Ciechanowiec - NowodworyMiniatura Ciechanowiec - NowodworyMiniatura Ciechanowiec - NowodworyMiniatura Ciechanowiec - NowodworyMiniatura Ciechanowiec - NowodworyMiniatura Ciechanowiec - NowodworyMiniatura Ciechanowiec - Nowodwory

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.6829, 22.4864

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

jacek jack1234jackMichał JakobielskiTomek Malik

Ciechanowiec - Nowodwory

Województwo:podlaskie
Powiat:wysoko-mazowiecki
Gmina:Ciechanowiec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 29 z 9.02.1953
Park:nr rej.: 356 z 24.05.1975

Stan obecny

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka.
www.muzeumrolnictwa.pl

Historia

Pałac został wybudowany na przestrzeni lat 18750 80 dla hr. Michała Konstantego Starzeńskiego i jego żony Elżbiety z Ożarowskich. Projekt sporządził Julian Ankiewicz. Wcześniej w miejscu obecnego pałacu stały dwa dwory, najpierw drewniany, później zastąpiony przez murowany. Pałac został spalony w roku 1941. Powojenna odbudowa nastąpiła dopiero w latach 1966-69. W latach 90 tych XX wieku pałac pełnił funkcję siedziby Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka. W otaczającym pałac parku urządzono skansen.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie litery E, o nieregularnej bryle, częściowo parterowy, częściowo piętrowy, podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachami spłaszczonymi, dwu i czterospadowymi o połaciach krytych blachą. Elewacje pałacu artykułowane poprzez pilastry toskańskie. Asymetryczna, 13 osiowa elewacja frontowa z 3 pozornymi ryzalitami. Środkowy ryzalit poprzedzony portykiem wspartym na czterech filarach i dwóch kolumnach toskańskich. Portyk wieńczony trójkątnym szczytem, ponad nim trójdzielne okno i ściana attykowa z dekoracyjnymi herbami. Na elewacji ogrodowej umieszczono rozległy taras. Układ wnętrz dwu i trzy traktowy. Całość skomponowana w duchu neorenesansu. Wystrój elewacji ograniczony do opasek okiennych, prostych i trójkątnych naczółków nad okiennych, gzymsów, elewacja opilastrowana i posadowiona na cokole.

Park

Park krajobrazowy z XIX wieku.

Inne

Oficyna wniesiona około roku 1860 w formie neorenesansowej, nieregularnej włoskiej willi. Willa murowana z cegły i otynkowana, wniesiona na planie litery L, parterowa, z piętrową czworoboczną wieżą. Willa przekryta dachami dwuspadowymi o szeroko wysuniętych poza lico elewacji okapach. Wieża przekryta dachem czterospadowym. Dachy o połaciach pobitych dachówką ceramiczną. Willa poprzedzona prostokątnym dziedzińcem otoczonym ceglanym, otynkowanym murem rytmizowanym niszami zamkniętymi odcinkowo. W narożnikach umieszczono okrągłe baszty wieńczone blaszanymi, ostrosłupowymi hełmami. Budynek stajni i wozowni pochodzące z roku 1866 o ceglanych elewacjach umieszczone po obu stronach bramy wjazdowej, budynki administracji dworskiej z II połowy XIX wieku wzniesione po obu stronach alei dojazdowej. Murowane z cegły i otynkowane. Prawy z nich, zwany ?Leśniczówką? został otoczony z trzech stron drewnianym gankiem o ceramicznym dachu. W skansenie umieszczono między innymi dwór myśliwski z Siemion. Zachowały się też trzy budynki dawnego zajazdu, z których jeden zachował cechy klasycystyczny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.