Skatalogowanych zabytków: 11212
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.1387, 16.5971

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiAdam KucharskiBogdan AdlerGREGORIUS ...

Chwalimierz

Frankenthal

Województwo:dolnośląskie
Powiat:średzki
Gmina:Środa Śląska
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:ruina pałacu, nr rej.: 395/W z 4.10.1977
Park:nr rej.: 226 z 15.07.1950

Stan obecny

Ruina. Pozostałości częściowo wykorzystywane, budynek dawnej stajni mieści stadninę koni. Istnieje możliwość zobaczenia resztek pałacu.

Historia

Już w XIII w. w Chwalimierzu stała warownia. Te rycerskie tradycje wsi zdecydowały o budowie eklektycznego pałacu przez rodzinę von Kramstów, która otrzymała szlachectwo dopiero w XIX w. Rezydencja nosząca cechy neogotyku i neorenesansu miała być ukoronowaniem bogactwa i ambicji fabrykantów z czasów ? ziemi obiecanej?. Projekt i wykonanie powierzono Carlowi Schmidtowi, architektowi, którego dziełem był Belweder na wrocławskim Wzgórzu Partyzantów. Schmidt wspaniale zespolił architekturę z przyrodą- budowa zakończyła się w 1885r., a w skład założenia wchodził basen z fontanną, taras widokowy i okrągły pawilon ogrodowy z kolumnadą, zwieńczony kopułą. Całość otaczał park krajobrazowy. Niedaleko pałacu znajdował się rozbudowany folwark. Architekt zmarł wkrótce po ukończeniu tej budowli, a jeden z dziennikarzy piszący nekrolog, zwrócił uwagę, że Chwalimierz powstał z niezbyt szlachetnego materiału, cegły klinkierowej. Jednak zwieńczenie wieży właściciele kazali ozdobić kawałkiem czystej platyny. Do II wojny światowej pałac przetrwał w nienaruszonym stanie. Jednak po zakończeniu działań wojennych obiekt zdewastowali żołnierze rosyjscy, resztę rozkradziono. W 1949r. znaleziono tu 3 worki ze złotymi i srebrnymi naczyniami, które zabrała milicja. Jeszcze na początku lat 60. XX w. pałac stał w niezłym stanie technicznym, jednak później rozebrano budynek cegła po cegle. Do dzisiaj zostały fragmenty wieży, która prezentuje się bardzo malowniczo jednak warto zachować ostrożność zwiedzając ruiny.

Opis

Ruiny eklektycznego pałacu z 2 poł XIXw. Zespół pałacowy-parkowy otwiera brama wjazdowa z herbem rodowym i zdobionymi wieżyczkami. Nieco dalej znajdują się stajnie i wozownia pałacowa o charakterystycznej, neogotyckiej zabudowie. Pozostałości pałacu znajdują się w głębi parku i obejmują w zasadzie jedynie ruinę wieży, z fragmentami krętych schodów i część przyziemia. Elementem zdobniczym wieży są okna zdobione niewielkimi portalami, niestety bardzo zniszczonymi. W skromnie zachowanej części skrzydła pałacu zachowały się fragmenty dekoracji stiukowej. Na częściowo zachowanym tarasie można dojrzeć posadzkę mozaikową, jednak pozostałości grożą zawaleniem, wymagana jest ostrożność. Przy zejściu do parku zachowała się glorietta osadzona na bastionie, o okrągłym kształcie i prostych kolumnach, nakrycie gloriety uległo zniszczeniu.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Park

Park krajobrazowy przechodzący w las. Od strony południowej znajduje się staw.

Inne

Brama wjazdowa oraz zabudowania gospodarcze, m.in. stajnie wykorzystywane obecnie przez stadninę.

Stajnia z 2 poł. XIX w., nr rej.: 395/W z 4.10.1977
Zespół folwarczny, nr rej.: 729/W z 5.06.1997

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

grzegorz lewandowski3 lata i 10 miesięcy temu
Dom zarządcy popada w ruinę za parę lat zapewnie podzieli los pałacu
GREGORIUS ...2 tygodnie temu
Nie do konca...poniewaz w tym roku jak zauwazylem rozpoczeto prace remontowe w domu zarzadcy, odkryto czesc dachu a na podworzu przed owym palacykiem zauwazylem pachnace jeszcze i swiezo impregnowane krokwie. Same ruiny wlasciwego palacu a zwlaszcza stojaca jeszcze wieza daja pojecie o jego wielkosci i pysznosci neorenesansowego stylu, ktory w calosci cieszy oko jedynie na archiwalnych zdjeciach lub tablicy pamiatkowej u wejscia do parku. Od strony ulicy zas odrestaurowano brame wjazdowa z herbem wlasciciela Georga von Kramsta.
Bogdan Adler2 tygodnie temu
Taaa .... Wdziera , wdziera się technika .. Coraz bardziej w dom rolnika ... Jeszcze to nie Ameryka - ale już prawie ... :-) A ileż to lat potrzebował Pan Właściciel na zorientowanie się że dach należy wyremontować ??? Fotka Adama Kucharskiego jest z pocz XXIw. Może to jakieś prace symulacyjne się toczą ??
jk zwykle cwaniaczek Gregorus . gdzies cos skopiowal i wkleil . nic od sienie tylko manewruje pomiedzy zdjeciami innych i opisamu innych - cwaniaczek i tyle , nie wnaszacy niczego na tym forum . manewruje miedzy nami - naszymi zdjeciami i naszymi zdjeciami -
GREGORIUS ...tydzień temu
Drogi turysto kulturowy...strona ta nie sluzy temu by wyswaniac swoja zazdrosc lub agresje wobec innych uzywajac takiego a nie innego slowanictwa. Podobnie jak Ty zwiedzam zamki, palac ei ruiny od 15 lat i kazde miesce a zwiedzilem ich sporo moge smialo potwierdzic zdjeciami z soba w tle choc nie wiem czy takowe sa akceptowane bo jak narazie jak widze nowe zdjecia nie zostaja od tygodnia edytowane. Cieszy mnie, ze czytasz moje redagowane komentrzane do tego czy innego miejsca, a skoro wywoluja az tak barwna reakcje widac trafiaja i do Ciebie. Zycze milego wieczoru :).