Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Rzemień
2011, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura Rzemień

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMichał JakobielskiJerzy Mrozek

Rzemień

Województwo:podkarpackie
Powiat:mielecki
Gmina:Przecław
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:dworu obronnego, nr rej.: 271 i 272 z 29.07.1971

Stan obecny

Własność prywatna, obiekt i park w trakcie prac remontowo-restauracyjnych.
Jest nadzieja, że będzie udostępniony dla zwiedzających.

Historia

Pierwsza wzmianka o warowni, początkowo wieży, pochodzi z roku 1448. W 2 poł. XIV w. właścicielami tego terenu byli nieślubni synowie Kazimierza Wielkiego i Esterki - zapewne inicjatywa budowy wieży wyszła od króla Kazimierza.
Królewscy synowie w roku 1365 odstąpili tereny Tarnowskim. Tarnowscy wznieśli swój zamek w rozlewiskach rzeczki Rzemień (wymieniony w aktach po raz pierwszy w1508r).
Zamek zbudowano na cyplu wrzynającym się w rozległy staw powstały przez spiętrzenie wód potoku Rzemień. W centrum dziedzińca zamkowego stała murowana wieża o czterech kondygnacjach, która pełniła funkcję mieszkalno-obronną , całość otaczała fosa i wał ziemny.W 1572 r. Jan Tarnowski wzmocnił fortyfikacje umieszczając działa. Kolejnym właścicielem był Stanisław Tarnowski następnie jego żona Zofia, po jej śmierci Anna Ratowska.
W roku 1616 zamek nabył Stanisław Lubomirski .Za jego rządów zmodernizowano umocnienia, ufortyfikowano podzamcze, dodano ziemne bastiony z armatami .Podczas ,,potopu? szwedzkiego Rzemień był doskonale przygotowany do obrony (ok. 40 armat), lecz został opanowany wskutek zdrady Lubomirskiego.
W XVIII w. zamek miał jeszcze pewne znaczenie obronne dając schronienie ściganym konfederatom barskim. Koniec XVIII i początek XIX w. to ciągłe zmiany właścicieli: Sanguszkowie, Lubomirscy,Lasoccy, Stadniccy, Reyowie, Boguccy. W 1857 roku została przeprowadzona neogotycka przebudowa zamku. Od roku 1886 Rzemień stał się własnością Gustawa Szaszkiewicza, który w 1905 r planował rozbiórkę wieży. Po namowie krakowskich konserwatorów przekazał obiekt państwu.
W 1927 r rozpoczęto prace konserwatorskie i budowlane, z tego okresu pochodzi min. klatka schodowa. Szaszkiewiczowie mieszkali w Rzemieniu do 1944, kiedy dobra upaństwowiono.

Opis

Budynek o charakterze obronnym, otoczony fortyfikacjami ziemnymi z wtopionymi w nie dwoma murowanymi bramami.

Park

Kilkanaście hektarów XIV wiecznego parku, przez który płynie rzeka Ruda. Na terenie parku znajduje się siedem stawów rybnych, które są zasilane w wodę przez spiętrzoną przy młynie rzekę Ruda.

Inne

W sąsiedztwie znajduje się XIX wieczny pałac będący własnością szkoły rolniczej.

tekst: Rafał Terkner 2011

Zdjęcie z roku 2016 jest autorstwa pana Andrzeja, dodał Jerzy M. polskiezabytki.plKomentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Hypnotic Poison12 lat i 7 miesięcy temu
Baszta przeżywa rozkwit dzięki prywatnemu właścicielowi.Niestety jest całkowicie niedostępna.