Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajJacek Tronniarz

Radymno

Województwo:podkarpackie
Powiat:jarosławski
Gmina:Radymno (miejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dawny dworek biskupi, nr rej.: A-771 z 21.07.1994

Historia

Dwór z ok. 1920 roku, biskupów przemyskich.

Opis

Budynek d.dworku biskupiego w Radymnie powstał ok. 1920 r. na miejscu wcześniejszego, murowanego budynku, który spalił się w 1915r. podczas działań wojennych I wojny światowej. Był własnością biskupów obrz. rzym.-kat. w Przemyślu tak jak i całe miasteczko. Na północ od dworku zachowały się zabudowania dawnego folwarku biskupiego: rządcówka, spichlerz, czworaki.

Wcześniejszy dworek był także budynkiem murowanym, parterowym, nakrytym 4-spadowym dachem z facjatką przy elewacji ogrodowej. Powstały na miejscu pogorzeliska nowy budynek nawiązuje do bryły domu poprzedniego. Prawdopodobnie jego pozostałością są murowane, sklepione kolebkowo piwnice, być może wykorzystano fundamenty ścian obwodowych.

Nie znamy jego projektanta. Z okresu budowy dom zachował bryłę za wyjątkiem późniejszej werandy przy elewacji zachodniej, oraz detale wyposażenia tj. głównie stolarkę okienną, częściowo drzwiową, klatkę schodową, wystrój elewacji frontowej i bocznych.

W okresie powojennym obiekt przeszedł na Skarb Państwa i wówczas użytkowany był przez różne instytucje takie jak: ZHP, ZBOWID, Ośrodek Kultury, PZM. Z tego okresu pochodzą wtórne podziały korytarza, wydzielenie w jego części zachodniej sieni i przedzielenie budynku ścianką przy klatce schodowej.

W latach 90-tych stał się własnością Miasta Rydymna, które sprzedało go Spółce z o.o. "DIHARD" z Jarosławia. W 1998 r. zmienił właściciela, zakupiły go osoby prywatne celem adaptacji na zajazd hotel z restauracją.
źródło-https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-226511

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.