Skatalogowanych zabytków: 11147
Zarejestruj się
Miniatura Lesko
2016, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura LeskoMiniatura LeskoMiniatura LeskoMiniatura LeskoMiniatura LeskoMiniatura LeskoMiniatura LeskoMiniatura Lesko

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 49.4692, 22.326

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajTomek Malik

Lesko

Województwo:podkarpackie
Powiat:leski
Gmina:Lesko
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy Kmitów, nr rej.: A-82 z 30.12.1967

Historia

Zamek wznosi się na wysokim cyplu prawego brzegu Sanu. Jedyna badanie przeprowadzone na tym bastejowym założeniu zostały wykonane na początku XX wieku przez Z. Hendla. W okresie średniowiecza Lesko należało do klucza majątkowego Kmitów herbu Szreniawa, którego centrum mieściło się w Sobieniu. Po upadku Sobienia Lesko urosło do rangi głównej siedziby tego rodu. Najprawdopodobniej pierwszy dwór obronny został zbudowany z inicjatywy Jana Kmity zwanego Noskiem- kasztelana przemyskiego (1448-1449). Następni dziedzice prowadzili liczne rozbudowy i modernizacje. Piotr Kmita- wojewoda krakowski (1536-1553) był najprawdopodobniej inicjatorem budowy murowanej wieży mieszkalno obronnej- najstarszego fragmentu założenia. W latach późniejszych Lesko wielokrotnie zmieniało właścicieli i należało kolejno do: Stadnickich, Ossolińskich, Mniszchów, Krasickich. W roku 1704 oraz 1783 zamek był trawiony przez pożary. W latach 1837-38 z inicjatywy Wincentego Pola przeprowadzono gruntowną restauracje mocno podupadłej i zniszczonej rezydencji Krasickich. Dwie wojny światowe spowodowały silnie zniszczenia zamku. W latach 60 tych zabytek został częściowo odbudowany i zaadoptowany na ośrodek wypoczynkowy.
Najstarsza część założenia to posadowiona od strony zachodniej wzniesiona z kamienia i cegły wieża mieszkalno obronna. Budowla ta datowana jest na początek XVI wieku. Była podpiwniczona i posiadała dwie kondygnacje naziemne. O jej rezydencjonalnym charakterze świadczy sklepienie krzyżowa na parterem wsparte na wielobocznym filarze. W latach późniejszych powstało założenie zamkowe posadowione na planie nieregularnego czworoboku z basztami i bastejami ulokowanymi w narożach. W XIX wieku nastąpiła zakrojona na wielką skalę przebudowa tej gotycko- renesansowej siedziby w stylu klasycystycznym. Zachowane wtedy skrzydło północne oraz południowo zachodnia część mieszkalna z wieżą utraciły swój pierwotny charakter.

Park

Park z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.