Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Chróstnik

Brauchitschdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubiński
Gmina:Lubin
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 1723-28, XIX w.
Obiekt:pałac (ruina), nr rej.: 268 z 10.05.1951
Park:nr rej.: 461/L z 22.09.1976

Stan obecny

Po 2WŚ do niezniszczonego obiektu wkroczyli Rosjanie. W pałacu urządzono szpital wojskowy (lazaret), a następnie zamieszkiwali go urzędnicy i oficerowie Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej z Legnicy.  W latach 50-tych przekazano obiekt władzom polskim i powstał w nim Centralny Ośrodek Szkolenia Kombajnistów Ministerstwa Rolnictwa. Od lat 60-tych był internatem Szkoły Rolniczej

Pałac w Chróstniku przeznaczono na internat znajdującej się w Chróstniku szkoły rolniczej. Spłonął on we wrześniu 1976 r. Od tego czasu sukcesywnie rozkradano jego ocalałe z pożaru resztki.
Ruiny pałacu w Chróstniku zostały kupione od Skarbu Państwa i od 2009r obiekt jest intensywnie remontowany . Inwestycja szacowana jest na kilkanaście milionów złotych.

Historia

Pałac został zbudowany w miejscu istniejącego tam w XIV wieku zamku , wybudowanego przez ród von Brauchitsch .
Zamek został przebudowany na pałac w latach 1723-1728 z polecenia pułkownika wojsk króla Polski Georga Karla von Haugwitza według projektu architekta Martina Frantza.
Kolejnym właścicielem obiektu został w 1907 roku Rochus von Luttwitz. Z jego to inicjatywy dokonano w latach 1908-1909 unowocześnienia pałacu dobudowując do północnej części oficynę kuchenną . Zachowała się częściowo zamkowa fosa . W części północno-wschodniej pałacu fosa ta jest jeszcze dziś wypełniona wodą .

Opis

Bogata architektura pałacu oparta jest na różnorodnych kompozycjach symetrycznych. Partia centralna wykończona jest ozdobnym szczytem i bocznymi spływami oraz wazonami. Całość tej części pałacu charakteryzuje się bogatym wystrojem i formą detali architektonicznych jak balustrady tarasu, pilastry, gzymsy, kartusz i fantazyjnie wygięte obdasznice. Symetryczny układ fasady centralnej podkreśla podjazd, ujęty balustradą i kamiennymi barokowymi latarniami.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

pięknie odrestaurowany palac- od samych fundamentow -bo to co stalo juz sie zawalalo. bylem tam kiedys i tak widzialem ze przy silniejszych wiatrach samo sie zawali . . ten sam styl odbudowy ( niemiecki ) co inne obiekty na DSL -zreszta to nie jest dziwne, . Niemcy powracja do swoich dawnych siedzib, Az strach sie nie bać. .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy