Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)Miniatura Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Wojcieszów Górny - Pałac (ul. Targowa 4)

Ober Kauffung

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Wojcieszów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII/XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1104/J z 21.04.1992
Park:nr rej.: 627/J z 2.04.1980

Stan obecny

Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił funkcję mieszkalne i administracyjne. W 1977 r. urządzono w nim funkcjonujący do dziś Dom Dziecka. Ze względu na pełnioną funkcję pałac można zobaczyć z zewnątrz. .

Historia

Barokowy pałac wzniesiony w XVIII w dla rodziny von Kottwitz. Po małżeństwie z panną von Kottwitz majątek w Wojcieszowie Środkowym otrzymał w wianie pruski feldmarszałek August Neidhardt von Gneisenau. Dobra należały do niego w latach 1803-1816 i prawdopodobnie w tym czasie wzniesiono przy rezydencji dwie baszty i łączący je mur, uważane przez niektóre osoby za średniowieczne fortyfikacje. Pałac przebudowano w XIX w i kilkukrotnie remontowano w dwudziestym stuleciu. Dobra Heiland w Wojcieszowie Środkowym od 1839 roku należały do rodziny Hossmann. W 1886 r. właścicielem majątku o powierzchni 193 ha był Emil Hossmann, prawdopodobnie należał do niego również pałac rodziny von Kottwitz. Emil Hossmann po raz ostatni został wymieniony w księdze adresowej z 1905 r. W 1912 r. posiadłość Heiland należał już do Oswalda Belknera. W 1919 r. właścicielem majątku liczącego 118 ha został Julius Reissner (wzmiankowany w Adressbuchach z 1921 i 1930 r.) W 1937 r. dobra posiadała Carla Reissner z domu von Kaltenborn.

Opis

Budynek murowany, potynkowany, dwukondygnacyjny, nakryty czterospadowym dachem łamanym. Fasada dziewięcioosiowa, z centralnym trzyosiowym ryzalitem, zwieńczonym półkolistym szczytem. Główne wejście umieszczone w ganku poprzedzającym ryzalit. Nad gankiem znajduje się balkon. Fasada zachowała liczne detale architektoniczne: boniowane przyziemie, wydatny gzyms przepaskowy między kondygnacjami, opaski wokół okien, pozostałe elewacje w znacznym stopniu uproszczone

Park

Do pałacu przylega park krajobrazowy o powierzchni 2,67 ha. , również zabytkowy ze względu na piękny i rzadko występujący drzewostan.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.