Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Wojanów
Zdjęcie Małgosia Czyżewska 2010
Miniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura WojanówMiniatura Wojanów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wojanów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.8752, 15.8138

Wojanów

Schildau

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Mysłakowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, XVII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 240 z 28.07.1950
Park:nr rej.: 241 z 24.08.1950

Stan obecny

Hotel i SPA.

Historia

Pierwsza wzmianka o majątku w Wojanowie pojawiła się w 1281 r. Wtedy to dobra należały do Eberharda von Schildau. Do 1727 roku Wojanów należał do rodu von Zedlitz, z przerwą na początku XVI w., kiedy to właścicielem był Anton I Schaff-Gotsch. W 1607 r. Nikolas von Zedlitz und Nimmersatt wznosi renesansowy dwór. Kilkanaście lat później, w czasie wojny trzydziestoletniej, wojska szwedzkie palą siedzibę rodu. Odbudowana zostaje w 1667 r. przez Christopha von Zedlitz, wtedy to rezydencji nadano nowy, barokowy wystrój.

Dobra rycerskie w Wojanowie często zmieniały właścicieli: patrycjusze jeleniogórscy i nowa arystokracja pruska. W 1831 r. posiadłość zakupił Karl Albrech Ike, radca sądowy Królestwa Pruskiego. Na jego zlecenie pałac gruntownie przebudowano, w stylu neogotyckim. W wyniku tej przebudowy pałac z warownego dworu stał się rezydencję dworską. Zyskał nowe piętro, a alkierzowe narożne wieże zakończone belwederami nadały mu charakterystyczny wygląd. Nowe dekoracje nawiązywały do angielskiego gotyku, a wcześniejsze ornamenty inspirowane były manieryzmem niderlandzkim.

W 1839 r. majątek zakupił dla swej córki Luizy Niderlandzkiej król pruski Fryderyk Wilhelm III. Wtedy to obiekt zyskuje przepiękny park krajobrazowy zaprojektowany przez Petera Josepha Lenne. W 1889 roku majątek dziedziczy córka pary książęcej? Maria zu Wied. Do 1945 r. pałac jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Podczas II wojny światowej w pałacu mieszkali jeńcy wojenni, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy.

Po wojnie budynek został splądrowany, a później wykorzystywano go jako budynek administracyjny powstałego PGR-u oraz mieszkania dla robotników rolnych. Nieremontowany, zaniedbany popadł w ruinę. W 1995 r. został zakupiony przez włoską firmę, która poddała pałac pracom zabezpieczającym. W 2002, kiedy pożar dokonał dzieła zniszczenia obiekt został wystawiony na sprzedaż.

Od 2004 roku właścicielem jest Spółka z o.o. ?Pałac Wojanów?.
Założenie zostało gruntownie odrestaurowane w latach 2005 -2007.

Opis

Budynek w stylu angielskiego neogotyku, trójkondygnacjowy, podpiwniczony na planie prostokąta z czterema cylindrycznymi wieżami w narożach i dwoma oranżeriami dostawionymi do bocznych elewacji. Nakryty wysokim dachem czterospadowym a wieże hełmami. W elewacji frontowej klatka schodowa na szczycie której był taras widokowy. W wieży północno-wschodniej odkryto malowidła neogotyckie z XIX w. Do bocznych ścian pałacu dostawione są pawilony, będące dawniej oranżeriami.

Park

Park krajobrazowy zaprojektowany przez dyrektora berlińskich ogrodów królewskich Josepha Petera Lenne.

Inne

Budynki folwarczne z 2 i 3 ćw. XIX w., nr rej.: 592/A/05/1-5 z 10.10.2005
Autorem zdjęcia z 2017r jest kolega Andrzej, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 5 miesięcy temu
piekny zespól palacowo-folwarczny pod Jelenia Góra , Bylem tam ze 20 razy .spalem tam kilka razy , Tym zespolem jestem zauroczony od lat. polecam wszystkim na wypoczynek nad Bobrem . karol Barsolis Turysta Kulturowy
GREGORIUS ...rok i 9 miesięcy temu
Dobrze , ze po pozarze tak wspaniale go odbudowano...i jak widac palac zarabia na siebie i dobrze prosperuje :)...