Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Cieszacin Wielki
2011, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura Cieszacin WielkiMiniatura Cieszacin WielkiMiniatura Cieszacin WielkiMiniatura Cieszacin Wielki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał GościnnyŁukasz Szamrajmark krausMariusz Wojtowicz

Cieszacin Wielki

Województwo:podkarpackie
Powiat:jarosławski
Gmina:Pawłosiów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-402 z 16.01.1984
Park:nr rej.: 22-2P z 28.02.1949

Stan obecny

Budynek zaprojektowany dla ówczesnych właścicieli wsi, Terleckich przez Piotra Aignera w formie piętrowego zameczku o charakterze romantycznym, nawiązującego do średniowiecznych siedzib rycerskich. Poprzez małżeństwo Bronisławy Terleckiej dostał się w ręce Drohojowskich herbu Korczak. Ostatnim właścicielem do 1944 roku był syn Bronisławy, Jan Józef Drohojowski. Po wojnie mieściła się w nim siedziba NKWD, potem zaadaptowano go na potrzeby miejscowej szkoły. Po wyprowadzeniu się szkoły w połowie lat 80. pozostaje nie użytkowany.

Historia

Dwór z 1906 roku.
Dwór był przedwojennym majątkiem rodziny Drohojowskich. Obiekt dobudowany prawdopodobnie w 1906 r. do \\\\\\\\\\\\\\\"starego\\\\\\\\\\\\\\\" dworu pochodzącego z 1 poł. XIX w. (wyburzonego w czasie II wojny światowej) jako piętrowy pawilon z basztą w narożu.

Budynek zaprojektowany dla ówczesnych właścicieli wsi, Terleckich przez Piotra Aignera w formie piętrowego zameczku o charakterze romantycznym, nawiązującego do średniowiecznych siedzib rycerskich.
Poprzez małżeństwo Bronisławy Terleckiej dostał się w ręce Drohojowskich herbu Korczak. Ostatnim właścicielem do 1944 roku był syn Bronisławy, Jan Józef Drohojowski.
Po wojnie mieściła się w nim siedziba NKWD, potem zaadaptowano go na potrzeby miejscowej szkoły. Po wyprowadzeniu się szkoły w połowie lat 80. pozostaje nie użytkowany.

Park

Park krajobrazowy z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.