Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się

Wleń - Pałac (ul. Winiogórska 1)

Lahn

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lwówecki
Gmina:Wleń
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: 392/664/J z 11.05.1981

Stan obecny

Hotel.

Historia

Pałac książęcy wybudowany został w XVI wieku przez rodzinę Czedliczów, która panowała tutaj od czasów średniowiecznych. W XVII wieku właścicielem pałacu został Hannos, który pełnił funkcję komisarza wojennego. W tym czasie pałac był wielokrotnie niszczony przez Szwedów. W 1741 roku posiadłość przejmuje Wawrzyniec Jakub Held d\\\'Arlé rotmistrz pruskiej królewskiej jazdy konnej. Przebudował on pałac, nadając mu styl francuskiego baroku. Założył ponadto ogród, który otoczony jest kamiennym murem. W 1894 roku majątek stał się własnością Wilhelma Rohrbecka. Był on członkiem Towarzystwa Dendrologicznego z Berlina. W tym czasie nastąpiła znaczna zmiana pałacowego parku. Posadzono m.in. rzadkie okazy drzew i krzewów. Rohrbeck przeprowadził równie gruntowny remont pałacu. Uprościł elewację, dach pokrył łupkiem, część frontową otoczył kutym ogrodzeniem. Wilhelm Rohrbeck zmarł w 1914 roku, a dziedziczką została tylko jego córka - Dorothea Rohrbeck, która została w 1921 roku zamordowana. Po II wojnie światowej zabytkowa budowla została okradziona przez sowieckich żołnierzy, a pałac podzielono na mieszkania dla rodzin przybyłych z Kresów Wschodnich. W latach 70. XX wieku zabytek przekształcono w ośrodek kolonijno-wypoczynkowy. Po pewnym czasie budynek zaczął niszczeć i został przeznaczony do rozbiórki. Pałac został uratowany przed rozbiórką przez Zakład Transportu Poczty Polskiej, którego dyrektor postanowił wyremontować. W 2004 roku pałac stał się własnością prywatną, zakupił ją przedsiębiorca z Gdańska[3]. Obecnie w obiekcie mieści się pensjonat i kawiarenka.

Opis

Budynek barokowy. Od strony dziedzińca znajduje się dwuprzęsłowy podcień wsparty na kolumnach, nad którym umieszczono osiem herbów rodów śląskich.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tymoteusz Słowikowski12 lat i 8 miesięcy temu
Proponuje o zmianę: w Łupkach zadnego pałacu nie ma ale część informacji dotyczy pałacu w Wleniu.
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 8 lat i 9 miesięcy temu
znam ten pałac od kilkudziesieciu lat . Spalrm tam kilkadziesiat razy , za komuny bylo to osrodek wypoczynkowy Poczty Polskiej , Znam osobiscie obecnych wlascicieli . Fajnie wyremontowali ten obiekt . w tym palacu straszy 9 na 100 % ) gdyz w XVIII w niemcy zamordowali tam ( pokoj na I p) 17 letnia nastepczynie tronu .

....... a tak z ciekawości --gdzie sa moje zdecia sprzed 8 lat ? nikt z was nie mail pojecia o tym palacu kiedy ja 30 lat temu tam nocowalem- przebywałem ..
GREGORIUS ...4 miesiące temu
Wspomniany pensjonat wraz z kawiarenka w obecnej chwili nie dziala...Budynek byl zamkniety bez zadnej informacji...