Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Goworowice
2016, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura GoworowiceMiniatura GoworowiceMiniatura GoworowiceMiniatura GoworowiceMiniatura GoworowiceMiniatura GoworowiceMiniatura GoworowiceMiniatura Goworowice

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.5454, 17.1421

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekTomek Malik

Goworowice

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Kamiennik
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 42/48 z 27.08.1948

Stan obecny

Zamieszkany, mieszczą się w nim biura. Istnieje możliwość obejrzenia z zewnątrz.

Historia

Goworowice od średniowiecza należały do księstwa nyskiego i biskupów wrocławskich. Od 1752 r. część wsi, należąca wcześniej do wolnych sołtysów, przeszła na własność Antona Nepomuca Schefflera. W 1840 r. majątek, stał się własnością Oskara Scholza i w rękach jego potomków pozostał aż do 1945r. Oskar - doktor prawa i porucznik w armii pruskiej, w Goworowicach zbudował swoją nową siedzibę. Pałac budowano etapami, jako pierwszy powstało główne skrzydło założenia na osi wschód-zachód. Kolejne części zostały wzniesione do 1903r. ? z tego okresu pochodzą charakterystyczne, dwie kwadratowe wieże. Po II wojnie światowej dobra upaństwowiono, a pałac stał się siedzibą PGR. Obecnie obiekt należy do ANR. W pałacowych wnętrzach utworzono biura i mieszkania socjalne. Poniekąd funkcję tę budynek pełni do dziś, nadal znajdują się w nim biura i mieszkania, tyle że prywatnej firmy. Obiekt jest w bardzo dobrym stanie technicznym , jest możliwość obejrzenia go z zewnątrz.

Opis

Eklektyczny pałac z poł. XIX w. Budynek jest murowany, otynkowany, powstały na planie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje i podpiwniczenie. Całość przykrywa dwuspadowy dach z lukarnami. Fasada pałacu jest asymetryczna, w centralnej części znajduje się trójkondygnacyjny ryzalit, w którym umieszczono wejście. W zachodniej części usytuowano dobudówkę nakrytą płaskim dachem. Całości dopełniają dwie kwadratowe wieże, a w części ogrodowej drewniany ganek. Elewacje utraciły dużo ze swojego pierwotnego wyglądu, zachowało się jednak boniowanie, gzymsy nadokienne i fragmenty oryginalnej stolarki okiennej. W pałacu częściowo zachował się dawny układ wnętrz oraz część ceramicznych posadzek, nierzadko bogato zdobionych. Uratowano także dwa zabytkowe piece kaflowe.

Park

Park angielski przylegający do pałacu od strony północnej i zachodniej posiada wiele cennych okazów starodrzewu.

Inne

Zachowały się zabudowania folwarczne z XIX w., w tym spichlerz, obora, stodoły i budynek zarządcy. Na południe od pałacu znajduje się dziedziniec folwarczny otoczony w.w. budynkami.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.