Błotnica Strzelecka
Województwo:opolskie
Powiat:strzelecki
Gmina:Strzelce Opolskie
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:strzelecki
Gmina:Strzelce Opolskie
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy z XIX w.Obiekt:pałac, nr rej.: 2037/78 z 31.07.1978
Park:nr rej.: 136/86 z 6.06.1986
Historia
Największą atrakcją i zabytkiem Błotnicy Strzeleckiej jest pałac Posadowskych, właścicieli większości błotnickich ziem.Posiadaczem Błotnicy był Carl Friedrich von Veber posiadacz majątków w Warmątowicach, Płużnicy Wielkiej oraz Centowie.
Jego córka Amelia wyszła 2 lutego 1761r za hrabiego Fryderyka Wilhelma von Posadowsky’ego i po ślubie młodzi zamieszkali w toszeckim zamku, który z czasem sprzedali baronowi von Eichendorfowi.
Dopiero po śmierci Amelii cały majątek Karla von Wehnera stał się własnością Posadowsky’ch .
Karl Posadowsky uzyskał nawet cesarskie pozwolenie na połączenie majątków, nazwisk i herbów.
Pałac był w ich posiadaniu był do 1945r.
Sam Karl Posadowsky był postacią dośc barwna jak na swoje czasy.
Żenił się dwukrotnie. Pierwsza żona pochodziła z Czarnowąs i dała Karlowi aż jedenaścioro dzieci.
Gdy zmarła w 1822r niespełna 40-stoletni wdowiec poślubił Henriette z domu Cranach, z którą miał dwóch synów.
Drugą żonę również przeżył.
Po śmierci Karola-19 kwietnia 1851r wszystko odziedziczył jego dwudziestosześcioletni syn Herman będący w posiadaniu Błotnicy do 1912r.
To z jego inicjatywy w połowie XIXw we wsi stanął klasycystyczny pałac otoczony parkiem z fontanną, sztuczną wyspą oraz rodzinnym grobowcem.
Kolejnym z rodziny, który przejął majątek był graf Hans Adam Posadowsky, który w 1921r udostępnił pałac powstańcom śląskim na sztab Wojciecha Korfantego.
Wydarzenia z III powstania śląskiego upamiętnia tablica pamiątkowa umieszczona na jednej z pałacowych ścian
“Kiedy pod Górą św. Anny w 1921 roku ważyły się losy śląska i lała się krew serdeczna jego ludu. W tym budynku mieścił się sztab powstańczy. Dla uczczenia bohaterów powstań śląskich. W XX-lecie Polski Ludowej tablicę ufundowało towarzystwo rozwoju ziem zachodnich maj 1965 r.”
II wojna światowa obeszła się z pałacem łaskawie i dopiero w styczniu 1945r został on zdewastowany i rozszabrowany. Polscy żołnierze, którzy tam później stacjonowali odnaleźli zamurowaną w ścianie korespondencję grafa Hansa Posadowsy’ego dotyczą zaopatrzenia powstańców w żywność.
Zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w centralnej części wsi. Składa się z pałacu otoczonego parkiem na wschód i pn.-wsch. Pałac wzniesiono w końcu XIX wieku, w stylu neoklasycznym.
Aktualnie w pałacu znajduje się biblioteka publiczna, mieści się także Świetlica Wiejska SOK. W budynku działał przez wiele lat Uniwersytet Ludowy.
W latach osiemdziesiątych funkcjonowało dwuletnie pomaturalne studium reżyserii amatorskich teatrów lalek.
W ciągu kilku lat swojej działalności przez tę szkołę przewinęło się kilkadziesiąt osób, dzisiaj w większości są to aktorzy, pracownicy teatralnych pracowni plastycznych oraz przedstawiciele innych zawodów.
Było to miejsce dające doskonałe warunki do rozwoju w każdej dziedzinie, dzięki doskonałej kadrze nauczycielskiej.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.