Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Burgrabice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Burgrabice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Burgrabice

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Głuchołazy
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 1019/65 z 8.05.1965

Stan obecny

Dnia 08.05.1965 r. dwór wpisano do rejestru zabytków. Niestety nie uchroniło to obiektu przed zniszczeniem. Zabytek został zdewastowany i rozebrany w okresie PRL-u, bądź też po 1989 r. Dzisiaj jedynym śladem po nim, jest rozległa polana w parku krajobrazowym

Historia

Dwór z XVI w.
W XVI w. Burgrabice prawdopodobnie należały do rodziny von Betsch, ponieważ płyty nagrobne członków tego rodu znajdują się przy kościele parafialnym.

Opis

W latach sześćdziesiątych XX w. w Burgrabicach stał jeszcze dwór, pochodzący z przełomu XVI i XVII w., rozbudowany w pierwszej połowie dziewiętnastego stulecia. Był to budynek murowany z kamienia i cegły, prostokątny, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem naczółkowym. Siedmioosiowa fasada skierowana była na północ, w elewacji ogrodowej znajdował się parterowy ryzalit poprzedzony tarasem. Elewacje zdobiła fragmentarycznie zachowana dekoracja sgraffitowa oraz kamienne portale i obramienia otworów okiennych. Przekształcone wnętrza były w układzie wielotraktowym, niektóre pomieszczenia nakrywały sklepienia kolebkowe, kolebkowe z lunetami i żaglaste, w innych znajdowały się płaskie sufity z dekoracją fasetową.

Park

Jedynym śladem po dawnym zespole dworskim pozostaje park krajobrazowy

Inne

Opisy częściowo pochodzą ze strony palaceslaska.pl, zamieścił Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.