Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Większyce
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura WiększyceMiniatura Większyce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Większyce
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Większyce

Województwo:opolskie
Powiat:kędzierzyńsko-kozielski
Gmina:Reńska Wieś
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2116/81 z 11.11.1985
Park:nr rej.: 206/89 z 29.03.1989

Stan obecny

Od roku 2003 jest własnością prywatną i po ośmu latach żmudnych prac konserwatowsko-renowacyjnych, od lipca 2011 roku funkcjonuje w nim restauracja, piętro pałacu jest nadal w remoncie .
http://www.palacwiekszyce.pl/

Historia

Od 1852 roku Większyce należały do Marca Heymanna. Zajmowały one powierzchnie około 798 hektarów. W latach 60-tych XIX wieku na polecenie właściciela założono park krajobrazowy o powierzchni ok 22 ha, z 69 gatunkami drzew i krzewów oraz z zasilanym przez podziemne źródło stawem. W miejscu starego, drewnianego dworu wzniesiono neogotycki budynek. Budowę pałacu ukończono w 1871 r. Nad wejściem umieszczono sentencję ?Wybudowano mnie w wielkich czasach, dobrze temu, który oglądał takie czasy?.
W 1912 roku [pałac sprzedano Emilowi Phyrkoschowi, fabrykantowi z Raciborza. Tuż przed II wojną światową Emil Phyrkosch przekazał posiadłość na cele społeczne, a w pałacu założono przedszkole. W czasie wojny działał tam szpital dla oficerów niemieckich, a potem dla żołnierzy radzieckich. Od 1946 do 1986 roku pałac służył potrzebom Uniwersytetu Ludowego, a od 2003 roku jest w rękach prywatnych.

Opis

Neogotycki pałac z poł. XIX w. Budynek zbudowano na planie zbliżonym do prostokąta, posiada on cztery kondygnacje i wysokie dachy. Bryłę zdobią , ryzality, wykusz, okrągła wieża oraz taras ogrodowy i ganek ocieniający podjazd. Elewacje są obłożone żółtą cegłą klinkierową. Detale architektoniczne są wykonane z ceramicznych kształtek w kolorach czerwonym, zielonym i niebieskim.

Wnętrza pałacu są odrestaurowane z należytą starannością, zachowano ich dwutraktowy układ. W holu wejściowym ułożona jest czarno biała posadzka marmurowa, jednobiegunowe, marmurowe schody prowadzą na parter. Tam również jest marmurowa klatka schodowa. Na parterze w większości pomieszczeń są widoczne drewniane, malowane sufity. Na piętrze sufity są zdobione sztukateriami. Większość pomieszczeń jest bogato zdobiona, ściany ręcznie malowane, meble inspirowanymi epoką.

Park

Park z 2 poł. XIX w.

Inne

Oficyna z 2 poł. XIX w., nr rej.: 2117/81 z 11.11.1985


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.