Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Wysoka
Zdjęcie Igor Machnik
Miniatura WysokaMiniatura WysokaMiniatura Wysoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Igor Machnik

Wysoka

Województwo:opolskie
Powiat:głubczycki
Gmina:Branice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 326/58 z 10.03.1958 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 170/88 z 23.03.1988

Stan obecny

Zespół Pałacowo Parkowy z Folwarkiem w Wysokiej zajmuje obecnie powierzchnię niespełna 25 hektarów, w tym pola orne, łąki, las, folwark i park. Na terenie znajduje się Osiemnastowieczny Pałac, Galeria spichlerz w dziewiętnastowiecznym spichlerzu, a w stajni z końca XIX wieku znajduje się muzeum rolniczej techniki. Znajdziemy tu czynne gospodarstwo rolnictwa zrównoważonego, stajnię, ścieżkę edukacyjną. Przez środek posiadłości przepływa rzeczka która zasila staw. Od 2010 roku odbywają się tu wydarzenia promujące historię, rękodzieło i wyroby domowe; o których więcej na profilu https://www.facebook.com/zamekwysoka/

Historia

 
Wieś Wysoka jest bardzo starą wsią z bogatą historią. W materiałach pisanych po raz pierwszy nazywano ją w roku 1267 - Wiztogh; w roku 1377 - Wissock; a w roku 1451 - Wisoka.
Jej właścicielami byli: w 1450 r. - Jan Hawranovski; w 1570 r. - Jerzy Wysotzki (sędzia ziemski z Krnova); w 1595 r. - Marcin Scharfenstein; w 1727 r. - Baron Poppen ; w 1740 jego córka, której posagiem była Wysoka po ślubie z Karolem Traugot Skrobeńskim, prawdopodobnie on wybudował tu pierwszy pałac. Majątek do początku XVIII wieku pozostawał w rękach tej rodziny, która zamieszkiwała w Wysokiej w okazałym pałacu wraz z parkiem. Następnym właścicielem był jurysta Józef Klaps z Opavy. Po jego śmierci majątek otrzymała córka, która wyszła za mąż w 1855 r. za barona Fryderyka Eichstedt i do początku XX w. majątek pozostawał w rękach tej właśnie rodziny pochodzącej ze Strzybnika koło Raciborza. W roku 1723 we wsi był 1 sędzia, 15 chłopów, 21 małorolnych i 9 chałupnych, natomiast w roku 1783 16 chłopów, 21 małorolnych i 5 chałupnych, w tym czasie ogółem było 258 mieszkańców. Pod koniec XIX i na początku XX w. powstały brukowane drogi, poczta dochodziła z Branic, funkcjonowała także kasa oszczędnościowo - pożyczkowa.
Pierwsza szkoła powstała w roku 1785, położona była w środku wsi. Ze względu na nie najlepsze warunki, jakie w niej panowały ( wilgoć) w roku 1800 została przeniesiona do "zameczka" w majątku, który w owym czasie dzierżawiła gmina. Nową szkołę gmina zbudowała w 1836 r. na gruncie położonym za wsią.
Do 1780 roku Wysoka należała do parafii Neplachovice, na tamtejszym cmentarzu grzebano również zmarłych. Po regulacji stosunków granicznych przeszła do parafii Branice.
Druga połowa XIX w. to dla Wysokiej okres wielu klęsk, które ją nawiedziły: w latach 1848, 1853, 1863 ogromne gradobicia zniszczyły niemal doszczętnie uprawy rolne; również powódź w 1865 r. ogromnie spustoszyła pola i budynki; a "dżuma bydła" w roku w roku 1867 wyniszczyła stada.

Opis

Budynek barokowy, Wybudowany w 1749 roku częściowo przebudowany w 1850 roku. We wnętrzach malarska dekoracja z XVIII w wykonana przez Franciszka Sebastianiego. W salonie dekoracja w stylu pompejańskim z 1850 roku.

Park

Park krajobrazowy o powierzchni 2,25 ha. Całość założenia to ponad 20 hektarów.

Inne

Spichlerz z XVIII w., zabudowanie gospodarcze z XIX

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Igor Machnik9 lat i 9 miesięcy temu
Obiekt od kilku lat jest poddany zabiegom restauracyjnym. W całości jest zabezpieczony. Trwają prace przy XVII polichromiach w paradnej klatce schodowej. Od dwóch lat odbywają się w nim różne imprezy kulturalne. więcej wiadomości oraz zdjęcia na https://www.facebook.com/zamekwysoka