Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Wilków Wielki
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków WielkiMiniatura Wilków Wielki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wilków Wielki
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJoanna Kwoka

Wilków Wielki

Województwo:dolnośląskie
Powiat:dzierżoniowski
Gmina:Niemcza
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy
Obiekt:zamek, nr rej.: 466 z 6.06.1957
Park:nr rej.: 841/WŁ z 8.09.1980

Stan obecny

Po wojnie, z której dwór wyszedł w stanie nienaruszonym (ograbiono go jedynie z wyposażenia), zaadaptowano go na mieszkania, a częściowo na biuro i stołówkę pracowników Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej w Przerzeczynie Zdroju. Obecnie kilkakrotnie wystawiony do sprzedaży przez ANR (cena wywoławcza - 5tys pln w 2012r :-) ) - wygląda na nadal na własność - bez właściciela .. .

Historia

Dwór zbudowany na przełomie XVI i XVII w. dla Christopha von Nimitza. Częściowo przebudowany w XVIII w.

Jako pierwszego, znanego z nazwiska właściciela dóbr Wilkowskich, niemal wszyscy podają niejakiego Dypranda von Reibnitz, który w 1478 roku odsprzedał dobra swojemu wujowi Nikelowi Nimitzowi. Być może, któremuś z tych dwóch panów zawdzięczamy budowę średniowiecznej wieży mieszkalnej. Rodzina Nimitzów osiada w Wilkowie i pozostaje w jego posiadaniu do śmierci ostatniego z tej linii Christopha von Nimitz w r. 1640. Uważany jest on za budowniczego dworu. Jest to wielce prawdopodobne, zważywszy że budowę dworu datuje się na ok. 1600 r. Po śmierci ostatniego z Wilkowskiej linii Nimitzów majątek przechodzi pod administrację brzeską. Siedem lat później w roku 1647 w posiadanie Wilkowa wchodzi Karl Heinrich von Zierotin. Po jego śmierci w 1685 roku dobra przejmuje syn, który umiera w 1689 r. nie pozostawiając spadkobierców w wyniku czego Wilków znów wraca pod administrację Brzegu. W roku 1695 otrzymuje dobra Wilkowskie baron Hieronimus von Scalwiani. 15 lat później w roku 1710 syn barona odsprzedaje Wilków komendantowi Brzegu, pułkownikowi Edwardowi von Golloway. Wkrótce popada on kłopoty finansowe i nowym właścicielem dworu, na krótko, staje się niejaki von Gallardi. Ten z kolei w 1721 roku odsprzedaje prawa własności do Wilkowa Franzowi Weighardow von Hoffman. I ten nie pozostaje w Wilkowie długo. W 1730 roku nowym właścicielem dóbr staje się Christian Friedrich von Tschirsky, po nim Ernst Friedrich Gottlob von Tschirsky i jego żona, która po śmierci męża sprzedaje majątek Karlowi Friedrichowi Pfeil auf Dierdorf. Nie jest wykluczone, że rodzinie von Tschirskich, bądź wyżej wymienionemu dwór zawdzięcza barokowe przeróbki. Wilków pozostaje w rodzinie von Pfeil do 1842 r. Nowym właścicielem, staje się Julius von Koschembar. Od niego w roku 1853 kupuje Wilków i pozostaje w nim do roku 1927 rodzina von Chappuis. To kolejna rodzina, która wycisnęła piętno na architekturze dworu. W 1927 roku kolejnym właścicielem majątku i dworu staje się Will Rodatz. Pozostaje nim do roku 1945.

Opis

Budynek renesansowy trzykondygnacyjny z ryzalitami frontowymi, zwieńczony bogatymi szczytami.

Park

Park.

Inne

Obiekt określany w Rejestrze jako zespół zamkowy . W innych źródłach klasyfikowany jako dwór , pałac ...

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.