Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Ujazd Śląski
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd ŚląskiMiniatura Ujazd Śląski

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ujazd Śląski
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiKamil BrolikJerzy MrozekGREGORIUS ...

Ujazd Śląski

Województwo:opolskie
Powiat:strzelecki
Gmina:Ujazd
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 1780/66 z 7.10.1966 i z 10.06.1968

Stan obecny

Ruina zabezpieczona przed dalszym niszczeniem, na taras zamkowy drewniane schody, z tarasu piękny widok na miejscowość. Zamek ogólnie dostępny, o każdej porze.

Historia

Relikty średniowiecznego zamku znajdują się w ruinie trójskrzydłowego założenia pałacowego z małym dziedzińcem posadowionego obok wzgórza kościelnego na północno-zachodnim skraju miasteczka. W roku 1978 odbyły się badania terenowe na obiekcie wykonane przez J. Romanowa. Założenie budowane było w sześciu fazach. Ostatnia z nich, przypadająca na XIX wiek, łączona z działalnością inwestycyjną Augusta Hohenlohe, zaowocowała powstaniem historyzującego, manierystyczno-barokowego założenia pałacowego.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z bulli z 1155 roku. Wówczas miejscowy majątek należał do biskupów wrocławskich i to ich uważa się za fundatorów pierwotnej warowni. W 1370 roku w wyniku konfliktu między biskupem Przecławem z Pogorzeli a księciem, cesarz Karol IV nakazał zburzenie zamku. W roku 1443 ziemia wraz z zamkiem została zakupione przez księcia Bolka V od biskupa Konrada z Oleśnicy. Zanim w XVI wieku zamek przeszedł w ręce prywatne był przedmiotem licznych przetargów miedzy książętami a biskupami. Do II Wojny Światowej właścicielami założenia pałacowego pozostawali książęta von Hohenlohe.


Opis

Pierwotny zamek, wybudowany w XIII wieku miał formę czworobocznej wieży z przyporami w narożach (długość boku 8,5 m) i pełnił funkcję donżonu. Zachodnia ściana wieży została w latach późniejszych zespolona z murem obwodowym zamykającym prostokąt o wymiarach 23 X 31,5 m z zaokrąglonymi narożami. Wjazd umieszczony był w murze wschodnim na osi wieży. Założenie otoczone było dwiema fosami. W XIV wieku w obrębie dziedzińca, w południowo-zachodnim narożniku powstał dom mieszkalny. W drugiej ćwierci XVI wieku założenie zamkowe przekształcone zostało w rezydencję renesansową. Przekształcenia rezydencji miały miejsce w I połowie XVIII wieku oraz w połowie XIX wieku. Założenie zostało doszczętnie spalone w 1945 roku i od tej pory pozostaje w stanie ruiny.

Park

Poniżej ruin zamku, park ze stawem rybnym.

Inne

Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony: http://sokoliszlak.cba.pl/?page_id=14402

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Bartłomiej Wawak3 lata i 2 miesiące temu
polecam pracę Pana Dawida Magiery dot. rewaloryzacji zespołu zamkowego. Link poniżej.

http://ujazd.pl/download/attachment/10436/praca-mgr_-2011_dawid-magiera.pdf
GREGORIUS ...2 lata i 8 miesięcy temu
Zaiste ciekawa praca magisterska z wieloma fachowymi pojeciami z dziedziny budowy jak i rekonstrukcji zabytkow...wiele przykladow na rewitalizacje obiektow ale i rozwoj i strukture samego miasta Ujazd... choc przyklad zamku w Bobolicach, ktorym sie w tej pracy posluzono nie do konca chyba...zgodnie z ogolnie dzis panujaca opinia na ten temat..pokrywa sie z zasadami i pojeciem odbudowy zamku skalnego. Same ruiny w Ujezdzie bardzo mi sie podobaly...jeszcze 10 lat temu strach tam bylo wchodzic ale jak widac calosc wzmocniono "podwojnym teownikiem", ze nawet bocian nabral zaufania :)....