Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Ścibórz
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura ŚcibórzMiniatura ŚcibórzMiniatura ŚcibórzMiniatura ŚcibórzMiniatura ŚcibórzMiniatura ŚcibórzMiniatura Ścibórz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ścibórz
zdjęcie Krzysztof Erm

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.4422, 17.1106

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Krzysztof ErmJerzy Mrozek

Ścibórz

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Paczków
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski (nr 68), XVII-XIX w., nr rej.: A-2346/95 z 15.02.1995
Obiekt:dwór, nr rej.: A-928/64 z 2.06.1964

Stan obecny

Obecnie trwa remont : wyremontowano dach pałacu, wymieniono okna w całym obiekcie, naprawiono konstrukcję stropów piętra, przeprowadzono prace konserwatorskie sali reprezentacyjnej. Trwają prace konserwatorskie sztukaterii w trzech pomieszczeniach piętra. Na przyszły rok planowany jest remont elewacji. Aktualne informacje na stronie
www.heymann.pl oraz https://www.facebook.com/pages/Pa%C5%82ac-Heymanna-Gospodarstwo-Agroturystyczne/111241138941638?ref=hl

Historia

Dwór/pałac zbudowany w 1668 roku dla prałata wrocławskiego Jana Henryka Heymanna.
W 1664 roku Górny Ścibórz, a w 1666 Dolny (Nider Stuebendorf) kupił Jan Henryk Heymann von Rosenthal - kanonik nyski i ołomuniecki,członek rady biskupów wrocławskich a od 1672 biskup pomocniczy i administrator Księstwa Nyskiego. W roku 1668 zbudował istniejacy do dnia dzisiejszego pałac, w którym zachowały się oryginalne barokowe detale architektoniczne - sztukaterie, elementy krat i okuć , kartusz herbowy - będące arcydziełami sztuki metaloplastycznej. W 1669 roku zostali wpisani w czeski stan rycerski Jan Henryk i jego bratanek Kasper.
Syn tego ostatniego - Krzysztof Karol był scholastykiem kolegiaty w Głogówku. Kasper Henryk Wolf - również syn Kaspra odkupił Ścibórz od Jana Henryka w 1692 r. W 1694 roku otrzymał tytuł czeskiego barona. Żonaty z Marią Rozalią von Stilfried miał jednego syna i cztery córki. Z dóbr ściborskich utworzył majorat senioralny.Pierwszym i jedynym ordynatem senioralnym był jego syn Karol Józef Wolf baron Heymann von Rosenthal,który zmarł bezpotomnie w 1753 roku., dobrami podzieliły się rodziny von Rottenberg, Dworzanski, Mosch i Dobruski, za przedstawicieli których zostały wydane za mąż cztery córki Kaspra Henryka. Dolny i Górny Ścibórz przypadły rodzinie von Rottenberg. W drugiej połowie XIX i na początku XX w. właścicielką tych majątków była Jadwiga Maria Klara Matylda (1827-1914) baronowa von Rottenberg, małżonka Wilhelma von Massow (1815-1899), generała wojsk niemieckich. Ich jedyna córka Jadwiga Jenny Karolina Anna Barbara (ur. 1847) w 1873 r. wyszła za mąż za Rudolfa von Hocke (zm. 1895). W latach 30-tych XX w. majątek Ścibórz w związku z budową Zbiornika Otmuchowskiego i kanału Ulgi został rozparcelowany. W 1934 roku rozebrana została część zabudowań folwarcznych, dwa budynki zaadaptowano na salę gimnastyczną i świetlicę, wyremontowano pałac i pozostałą oficynę. Powstał ośrodek wypoczynkowy i szkoła sportowa.
Po wojnie i zmianie granic ośrodek wypoczynkowy funkcjonował do lat 80-ch , kiedy to ostatni użytkownik - KW MO z Opola w ramach \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"remontu i adaptacji) dokonała destrucji wnętrz i elewacji. W chwili obecnej dwór jest w trakcie prac remontowych , w majatku funkcjonuje gospodarstwo agroturystyczne - www.heymann.pl

Opis

Dwór murowany, otynkowany, piętrowy, częściowo podpiwniczony. Prostokątny. Wewnątrz obszerna sień po środku, w jej przedłużeniu jednobiegowa klatka schodowa i przewężony korytarz; po bokach trzy trakty pomieszczeń, z których wsch. znacznie szersze od pozostałych. Sala w narożniku pn.-wsch. oraz korytarz w przedłużeniu sieni sklepione kolebkowo-krzyżowo; w pozostałych pomieszczeniach sufity z fasetami. Na suficie sieni, obszernego pomieszczenia na piętrze ponad nią oraz dwóch innych na piętrze dekoracja stiukowa o motywach ramowych z festonami i muszlami oraz ornamentem kartuszowym i stylizowanymi maskami w narożnikach. W większości wejść portale w obramieniach kamiennych uszatych z kroplami.
Elewacja frontowa dziewięcioosiowa, rozczłonkowana uproszczonymi pilastrami, w narożnikach parzystymi; pomiędzy kondygnacjami gzyms opaskowy. Obramienia okien uszate, z kluczami i kroplami. Na osi portal zamknięty półkoliście z kluczem, flankowany pilastrami dźwigającymi uproszczone belkowanie i półkolisty przerywany przyczółek, w którym owalny kartusz z herbem J. H. Heymanna .Na osi budynku facjatka ujęta parami pilastrów, zwieńczona trójkątnym spłaszczonym przyczółkiem. Elewacje boczne czteroosiowe oraz tylna powtarzająca układ elewacji frontowej. Wysoki dach czterospadowy kryty dachówką.(Chorągiewka wieńcząca pierwotnie dach ,z herbem J.H.Heymanna oraz datą 1668, obecnie skradziona). Zachowana w nieznacznym stopniu pierwotna stolarka oraz okucia: w większości wejść drzwi o dekoracji płycinowej z esownicowymi zawiasami, antabami oraz wykładkami, z powtarzającym się motywem -Dzikiego Męża? (herb J. H. Heymanna). W nadprożu głównego wejścia ozdobna krata.
Przy klatce schodowej bramka z kutej kraty, zamknięta półkoliście, z bogatym zwieńczeniem utworzonym z esownic, z kartuszem herbowym pośrodku. Wzdłuż schodów ozdobna żelazna balustrada oraz na piętrze druga bramka, powtarzająca w uproszczeniu układ poprzedniej(skradziona). ( Ołtarz z kaplicy dworskiej znajduje się w kościele parafialnym w Ligocie Wielkiej, powiat grodkowski).

Park

Park, poł. XIX - XX w. Pozostałości stawów, zabytkowe dęby, dwa, ponad stuletnie kasztanowce.

Inne

Zajazd z XIX w., nr rej.: 1706/66 z 28.09.1966
budynek zajazdu przebudowany w latach 70-ych XX w zatracił całkowicie zabytkowe cechy. W 1995 roku w rejestr zabytków zostały wpisane oficyna pałacowa oraz budynek dawnej stajni. W chwili obecnej trwają procedury wpisania niektórych drzew na listę pomników przyrody.
tekst: Krzysztof Erm 2011
Na jednym ze zdjęć rządcówka, w niej obecnie, Gospodarstwo argroturystyczne.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.