Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0005, 17.824

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Damian MarcińczakJerzy Mrozek

Starościn

Sterzendorf

Województwo:opolskie
Powiat:namysłowski
Gmina:Świerczów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XVIII-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 312/58 z 1.03.1958 (wypis z księgi)
Park:nr rej.: 100/84 z 30.01.1984

Stan obecny

W rękach prywatnych.

Historia

Pierwsze wzmianki o Starościnie pojawiają się w średniowieczu. W XV w. Istniała tutaj wieża mieszkalna. Majątek należał do starostów wrocławskich. W 1604 r. wdowa po staroście Georgu Dreske sprzedała wieś Konradowi von Saurma. Przebudował on dawną wieżę mieszkalną w dworek. W XVIII w. Odnowiono siedzibę w duchu baroku, powięszając budynek i ogród.
Na początku XIX w. przebudowano dwór, dodając piętrowe skrzydła oraz klasycystyczny kostium. Budynek zyskał formę klasycystycznego pałacu na planie litery U. Dobudowano również oficynę, a park przekształcono w założenie krajobrazowe. W latach 1917-1919 pałac ponownie odremontowano, dodano również ozdobne elementy fasadom.Majątek pozostał w rękach rodziny Saurma do końca drugiej wojny światowej. Następnie został upaństwowiony, a pałac wykorzystywano jako szkołę, internat i dom dziecka. W latach 90tych w pałacu mieścił się gminny ośrodek kultury. W 2008 r. obiekt kupiła firma Zarmen Sp. z o.o. z przeznaczeniem na centrum konferencyjne.

Opis

Barokowo ? klasycystyczny pałac z XVIIw. Jest to murowany budynek trójskrzydłowy, dwukondygnacyjny, z wewnętrznym dziedzińcem otwartym od strony podjazdu. Pałac nakrywają dachy czterospadowe z lukarnami. Elewacja frontowa (pd.-zach.) posiada siedem osi, wyróżnia się centralnie umieszczonym wejściem z portykiem balkonowym zwieńczonym tympanonem. Elewacje zachowały częściowo pilastry, gzyms wieńczący oraz prostokątne opaski okienne. Część okien zamknięta jest łukiem koszowym. Układ pomieszczeń pozostał wielotraktowy, z sienią i klatką schodową na osi, w skrzydłach bocznych istnieje korytarze od strony dziedzińca. W jednym z pomieszczeń zachowało się sklepienie kolebkowo ? krzyżowe.

Park

Park krajobrazowy z cennymi okazami starodrzewu. Uwagę zwracają m.in.: katalpa wielokwiatowa, tulipanowiec amerykański i świerk Brawera.W parku znajduje się zrujnowana kaplica grobowa dawnych właścicieli i klasycystyczna oficyna wzniesiona około1800 r.

Inne

Przetrwała niewielka część folwarku, m.in. spichlerz. Oficyna to budynek murowany na planie prostokąta, parterowy, nakryty dachem naczółkowym. Fasadajest zaznaczona osiowo umieszczonym portykiem wgłębnym wspartym na parze kolumn toskańskich. Portyk jest zwieńczony trójkątnym przyczółkiem. Elewacje oficyny zdobione są boniowaniem.

tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Oficyna z 1800 r., nr rej.: 1945/70 z 6.02.1970

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.