Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Siestrzechowice
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura SiestrzechowiceMiniatura Siestrzechowice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Siestrzechowice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekDariusz K

Siestrzechowice

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Nysa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, k. XVI, XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 177/55 z 5.10.1955 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 86/83 z 1.10.1983

Stan obecny

Coś ruszyło, widać nowe rynny i spływy z rynien, przy wejściu tablica remontowa .
Pałac jest w rankach prywatnych - Ośrodek turystyczno-historyczny w Siestrzechowicach "Herbowy Szlak"

Historia

Pałac zbudowany w latach 1593-1594 dla Andrzeja von Jerina, na planie dużego prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem z krużgankami. Główne wejście znajdowało się od strony północnej i ozdobione było gryfami - herb Jerinów. Również w sieni znajdowały się freski przedstawiające gryfy. Pałac należał do potomków Andrzeja von Jerina i ich rodzin do 1730 roku, kiedy to Siestrzechowice wraz z sąsiednimi miejscowościami nabył Jan Krzysztof von Strachwitz, a następnie właścicielem został jego krewny, biskup wrocławski Franciszek Ludwik von Strachwitz, który przekazał pałac wraz z majątkiem na rzecz szpitala biskupiego w Nysie.

Opis

Budynek w ciągu wieków ulegał częstym przebudowom. W początkach XX w. w trakcie remontu kaplicy pałacowej odkryto na sklepieniach i ścianach liczne freski z herbami urzędników księstwa nyskiego. Na jedenastu polach sklepienia odnaleziono 65 herbów, a na ścianie południowej - 14, wszystkie z nazwiskami i pełnionym urzędem. Freski powstały w okresie budowy pałacu, zaczęto je malować pomiędzy 1594 a 1596 rokiem. Wśród herbów znajdują się herby prawie wszystkich wybitnych rodów szlacheckich zarówno z Dolnego jak i z Górnego Śląska.
Przed wiekami były tu aż cztery studnie: dwie w środku pałacu i dwie na zewnątrz. Woda z Siestrzechowic z niem.Grunau, miała właściwości zdrowotne, podobno była tu butelkowana i sprzedawana. Zbadanie wody z pałacowej studni, potwierdziło przypuszczenia, że jest to wysokiej klasy woda mineralizowana.
Pojono nią bydło, hodowane w spółdzielczych oborach. Ale, że była, jak powiadają mieszkańcy wsi, "zażelaziona, śmierdząca" i szkoda było krów, przestano korzystać ze studni. Odtąd źródło znalazło sobie inne ujście: nieustannie wybija w piwnicy jednego z pałacowych skrzydeł. Przez okno w piwnicy widać, że całe pomieszczenie jest zalane przejrzyście czystą wodą. Czy źródło wody z Siestrzechowic stanie się kolejną atrakcją Opolszczyzny, dowiemy się tego za parę lat, jeśli , nowemu właścicielowi pałacu, uda się znaleźć i odtworzyć zasypane studnie i doprowadzić zabytek do stanu sprzed wieków.

Park

Pałac otacza niewielki park, założony na dawnych fortyfikacjach.

Inne

Film z drona https://youtu.be/FHnuwEi75rE

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Artur Niedzielski7 lat i 6 miesięcy temu
A czy wiadomo kto jest obecnym właścicielem, i czy są prowadzone prace restauracyjne, i jaki charakter będzie miał budynek po remocie?

Artur Niedzielski
Jerzy Mrozek7 lat i 6 miesięcy temu
Więcej na temat tego pałacu w tym linku :
http://kudyba.pl/web.n4?go=80
Bogdan Adler7 lat i 6 miesięcy temu
Wygląda na to .. że pewne prace restauracyjne toczą się ... w lokalnej restauracji .. Remontu na razie nie będzie - ale odpisy od podatku za wydatki na remont - owszem ...