Siestrzechowice
Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Nysa
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:nyski
Gmina:Nysa
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowy, k. XVI, XIX w.Obiekt:pałac, nr rej.: 177/55 z 5.10.1955 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 86/83 z 1.10.1983
Stan obecny
Coś ruszyło, widać nowe rynny i spływy z rynien, przy wejściu tablica remontowa .Pałac jest w rankach prywatnych - Ośrodek turystyczno-historyczny w Siestrzechowicach "Herbowy Szlak"
Historia
Pałac zbudowany w latach 1593-1594 dla Andrzeja von Jerina, na planie dużego prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem z krużgankami. Główne wejście znajdowało się od strony północnej i ozdobione było gryfami - herb Jerinów. Również w sieni znajdowały się freski przedstawiające gryfy. Pałac należał do potomków Andrzeja von Jerina i ich rodzin do 1730 roku, kiedy to Siestrzechowice wraz z sąsiednimi miejscowościami nabył Jan Krzysztof von Strachwitz, a następnie właścicielem został jego krewny, biskup wrocławski Franciszek Ludwik von Strachwitz, który przekazał pałac wraz z majątkiem na rzecz szpitala biskupiego w Nysie.Opis
Budynek w ciągu wieków ulegał częstym przebudowom. W początkach XX w. w trakcie remontu kaplicy pałacowej odkryto na sklepieniach i ścianach liczne freski z herbami urzędników księstwa nyskiego. Na jedenastu polach sklepienia odnaleziono 65 herbów, a na ścianie południowej - 14, wszystkie z nazwiskami i pełnionym urzędem. Freski powstały w okresie budowy pałacu, zaczęto je malować pomiędzy 1594 a 1596 rokiem. Wśród herbów znajdują się herby prawie wszystkich wybitnych rodów szlacheckich zarówno z Dolnego jak i z Górnego Śląska.Przed wiekami były tu aż cztery studnie: dwie w środku pałacu i dwie na zewnątrz. Woda z Siestrzechowic z niem.Grunau, miała właściwości zdrowotne, podobno była tu butelkowana i sprzedawana. Zbadanie wody z pałacowej studni, potwierdziło przypuszczenia, że jest to wysokiej klasy woda mineralizowana.
Pojono nią bydło, hodowane w spółdzielczych oborach. Ale, że była, jak powiadają mieszkańcy wsi, "zażelaziona, śmierdząca" i szkoda było krów, przestano korzystać ze studni. Odtąd źródło znalazło sobie inne ujście: nieustannie wybija w piwnicy jednego z pałacowych skrzydeł. Przez okno w piwnicy widać, że całe pomieszczenie jest zalane przejrzyście czystą wodą. Czy źródło wody z Siestrzechowic stanie się kolejną atrakcją Opolszczyzny, dowiemy się tego za parę lat, jeśli , nowemu właścicielowi pałacu, uda się znaleźć i odtworzyć zasypane studnie i doprowadzić zabytek do stanu sprzed wieków.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Artur Niedzielski
http://kudyba.pl/web.n4?go=80