Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Rogów Opolski
M. E. Wojciechowscy
Miniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów OpolskiMiniatura Rogów Opolski

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rogów Opolski
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.5112, 17.9421

Rogów Opolski

Rogau

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Krapkowice
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, nr rej.: 4/50 (R/321) z 17.11.1950
Park:nr rej.: 202/89 z 9.01.1989

Stan obecny

Właściciel to Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Obecnie w zamku mieści się oddział biblioteki mieszczący najstarsze zabytki oraz hotel. Możliwość zwiedzania. Ekspozycje historii książki i archeologicznych śladów historii zamku.
http://www.wbp.opole.pl/rogow/

Historia

Pierwsze wzmianki źródłowe o Rogowie Opolskim datowane są na 1305r., jednak badania archeologiczne wskazują, iż w Rogowie już wcześniej istniała budowla obronna, która najprawdopodobniej miała za zadanie kontrolować przeprawę przez Odrę oraz żeglugę rzeczną (z jednej strony zamek jest przyparty do rzeki, a z drugiej strony otoczony był fosą). Prawdopodobnie z tego okresu pochodzą legendy o tajemniczym tunelu templariuszy, który ma łączyć zamek z Otmętem i Krapkowicami, jednak do tej pory tunel ten pozostaje legendą. Historycy twierdzą, że templariusze rzeczywiście w Rogowie przebywać musieli, świadczą o tym zachowany typowy układ cegieł.

Majątek często zmieniał właścicieli by w XVI w. przejść w ręce rodziny Rogoyskich. To oni ok. 1620r. rozbudowali średniowieczny zamek o dwa skrzydła, krużganki i wieżę wschodnią. Jednak po śmierci ostatniego przedstawiciela Rogoyskich zamek zaczął podupadać. Swój renesans przeszedł dopiero w 1769r., w rękach Karola Wilhelma von Haugwitz, wówczas utworzono z wielu majątków( w tym z Rogowa) majorat i rozpoczęto restaurację posiadanych rezydencji. Dobudowano klasycystyczne skrzydło północne, założono angielski park krajobrazowy, a także zabezpieczono zamek przed powodzią budując wał ziemny. Majątek rogowski zyskiwał z czasem na znaczeniu, bywali tu najznakomitsi politycy Prus, Austrii i Włoch. Dopiero II wojna światowa, a właściwie nadejście frontu wschodniego w 1945r. zmusiło właścicieli do ucieczki. Wkroczenie Armii Czerwonej i lokalny szaber znacznie zdewastowały obiekt, po przejęciu go przez PGR było tylko gorzej. Ratunkiem dla zamku było przekazanie go Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, remont mający na celu przywrócenie renesansowo-klasycystycznego wyglądu trwał 10 lat. Obecnie znajduje się tu Oddział Zbiorów Zabytkowych z najstarszymi zbiorami bibliotecznymi i wystawa pokazująca historię książki.

Opis

Renesansowo-klasycystyczny zamek z XVI w. na zrębach średniowiecznego zamku (XV w.). Zamek osadzony na skarpie nadodrzańskiej. Najstarszą część zabudowań stanowią renesansowe dwa skrzydła mieszkalne z krużgankami oraz narożna wieża, otaczające z trzech stron niewielki dziedziniec. Skrzydło północne jest stylistyką dostosowane do starszych, jednak pozbawione dekoracyjnych szczytów. Budynki dwukondygnacyjne, z trójkondygnacyjną wieżą, kryte dachami dwuspadowymi. Elewacje są urozmaicone niewielkimi gzymsami międzykondygnacyjnymi, wieża posiada narożne boniowania i wieńczy ją ozdobna attyka. Krużganki tworzą na parterze czworokątne filary, natomiast na piętrze ? niskie kolumny. Główne drzwi są pięknie rzeźbione, posiadają roślinne bordiury i płyciny z postaciami ludzkimi.

Wnętrze w przeważającej części utraciło swój historyczny charakter, jednak w niektórych salach zachowały się sklepienia kolebkowe, a w wyniku remontu dodano niektórym pomieszczeniom ciemną boazerię.

Park

Park krajobrazowy w angielskim stylu z zachowanym starodrzewem: dąb, miłorząb japoński, tulipanowiec, platan. Na terenie parku znajduje się pawilon ogrodowy \"Kavallerhaus\".

Inne

Niedaleko zamku znajduje się neorenesansowy Dom pod Kogutkiem,( na zdjęciach) w tej odrestaurowanej willi mieszczą się również pokoje hotelowe.
Most, nr rej.: 202/89 z 9.01.1989
Tarasy z murami oporowymi, zdobionymi portalem i płaskorzeźbami przedstawiającymi ptactwo domowe oraz neobarokowe grupy: Trzech wojowników i Dwóch myśliwych z upolowanym odyńcem nr rej.: .202/89 z 9.01.1989
Kaplica grobowa, 2 poł. XIX, nr rej.: 202/89 z 9.01.1989
Pawilon ogrodowy \"Kavallerhaus\", nr rej.: 27/2004 z 27.04.2004
Ogrodzenie z gloriettą, XIX/XX, nr rej.: 27/2004 z 27.04.2004


Tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 5 miesięcy temu
Zamek w Rogowie Opolskim to mala perelka gorujaca nad starym korytem Odry. Do dzis mozna spotkac tam zeremie bobrow a sam zamek wciaz oferuje nowe atrakcje turystyczne lacznie z noclegiem w jednej z komnat. Na pietrze miesci sie oddzial Wojewodzkiej Biblioteki Publicznej z Opola, ktora w swych zbiorach posiada zabytkowe starodruki, cenne rekopisy, stare grafiki i mapy...