Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Radawie
Miniatura RadawieMiniatura RadawieMiniatura RadawieMiniatura RadawieMiniatura RadawieMiniatura Radawie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Radawie
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Kamil BrolikJerzy MrozekArleta Majcherek

Radawie

Radau

Województwo:opolskie
Powiat:oleski
Gmina:Zębowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 16/48 z 19.01.1948 oraz 149/87 z 14.01.1987

Stan obecny

Dom Pomocy Społecznej. Wnętrza budynku ze względu na sprawowaną funkcję nie są udostępnione do zwiedzania.

Historia

Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1413r. Od średniowiecza do połowy XVII wieku majątek należał do rodziny von Salawa. W późniejszych latach wieś często zmieniała właścicieli. W latach 1848-1852 nastąpiła przebudowa starszego, drewnianego dworu myśliwskiego w pałac. W 1922 r. hrabia Balthasar von Aulock przebudował pałac w stylu późno klasycystycznym. Hrabia von Aulock był ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu. Po drugiej wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Zlokalizowano tam kolejno ośrodek kolonijny i dom starców. Obecnie pałac wraz z przyległym terenem należy do Domu Pomocy Społecznej.

Opis

Klasycystyczny pałac z poł. XIX w. Budynek wzniesiony na planie prostokąta jest murowany i otynkowany. Posiada dwie kondygnacje oraz piwnice, nakryty jest płaskim dachem. Główne wejście jest zaakcentowane portykiem wspartym na filarach, do którego prowadzą szerokie schody. Elewacje pałacu zdobione są prostokątnymi obramowaniami otworów okiennych, nadokiennikami oraz wyraźnymi gzymsami międzykondygnacyjnymi.

Park

Pałac jest otoczony przez park angielski o pow. 9 ha. W parku znajduje się staw, w drzewostanie dominują gatunki liściaste, występują m.in.: dąb szypułkowy i czerwony, platan klonolistny, tulipanowiec amerykański.

Inne

Zachowały się budynki gospodarcze dawnego folwarku. Przy wjeździe na teren folwarku stoi figura św. Jana Nepomucena oraz brama z inskrypcją L. v S. 1871, oznaczającą jednego z dawnych właścicieli, Ludwika von Schmakowski.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.