Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Przydroże Małe
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże MałeMiniatura Przydroże Małe

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekPavel Komárek

Przydroże Małe

Województwo:opolskie
Powiat:nyski
Gmina:Korfantów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 626/59 z 13.11.1959 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 208/89 z 29.03.1989

Stan obecny

Pałac zabezpieczony przed dewastacją ,ale niszczeje .Na wieży zamkowej antena telefonii ,do czegoś jednak wieża się przydaje.

Historia

Pałac z ok. 1730 roku, częściowo przebudowany w 2. poł. XIX w.

Opis

Budynek barokowy z wieżą neogotycką. Zwrócony frontem ku wschodowi,, murowany z cegły i otynkowany. Piętrowy, częściowo na niedostępnych piwnicach. Na osi portal kamienny prostokątny w obramieniu uszatym z kroplami, ponad nim kamienny kartusz herbowy w ozdobnym obramieniu. Pośrodku traktu frontowego na piętrze salon, w narożniku kominek z 1. poł. XVIII w.
We wnętrzu pałacu ,w osi fasady ,znajduje się obszerna sień z drewnianymi ,obustronnymi (lustrzanymi) schodami ,prowadzącymi do klatki schodowej .Fasadę zaakcentowano lizenami zakończonymi w połaci dachu sterczynami z wysokimi daszkami ostro-słupowymi.

Park

Park o powierzchni 1,44 ha.

Inne

Oficyny współczesne pałacowi, usytuowane po bokach dziedzińca przed pałacem. Oficyna północna przekształcona w XIX w. na browar, oficyna południowa gruntownie przebudowana w XX w.
Ogrodzenie z basztą, nr rej.: 208/89 z 29.03.1989

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.