Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Prószków
Zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura PrószkówMiniatura Prószków

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Prószków
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekSławomir MilejskiTomek MalikJarosław Bochyński

Prószków

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Prószków
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVI/XVII, XVIII/XIX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 114/54 z 12.07.1954 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 82/83 z 15.09.1983

Stan obecny

Teraz mieści się tu dom pomocy społecznej. Zamek można zwiedzić za zgodą starosty opolskiego po uprzednim uzgodnieniu terminu.
Tel. do sekretariatu: 77 441 40 60.

Historia

Zamek zbudowany w 1563 roku przez włoskich architektów. - Siedziba Prószkowskich. Potem własność Dietriechsteinów. Budowę zamku rozpoczął w 1562 r. baron Jerzy Prószkowski, wysoki urzędnik cesarki. W myśl renesansowego założenia budowla łączy cechy reprezentacyjnej budowli z elementami obronnej warowni. W 1644 r. zamek został spalony przez wojska szwedzkie, odbudowany i przekształcony w 1677 przez mediolańskiego architekta Jana Seregano, przez co zatracił pewne cechy budowli pierwotnej. W 1769 r. po śmierci Leopolda Prószkowskiego, ostatniego z rodu, przeszedł na własność rodziny Dietrichsteinów. Majątek należał do tej morawskiej rodziny do 1783 r., kiedy to odkupił go król pruski Fryderyk II. W latach 1845-47 częściowo przekształcony w związku z adaptacją na Akademię Rolniczą, a po jej rozwiązaniu, dostosowywany do potrzeb szpitala.

Opis

Budynek renesansowy z elementami baroku.
Na zewnątrz budynku nad bramą wjazdową, można obejrzeć, m.in. tarcze herbowe Prószkowskich, dekoracje stiukowe z plafonami w dawnej sali rycerskiej i kaplicy, na dziedzińcu basen fontanny marmurowy prawdopodobnie z XVIII w. Na ścianach zewnętrznych (od strony parku) fragmenty scen batalistycznych i prawdopodobnie mitologicznych, wykonanych techniką sgraffitową.

Park

Piękny park, w nim starodrzew, alejki, ścieżki dydaktyczne, park nie jest ogólnie dostępy.

Inne

Opis pochodzi ze strony: http://www.krajoznawcy.info.pl/stary-zamek-po-remoncie-14911
Autor: Magdalena Fleszar. Na polskiezabytki.pl dodał Jerzy M.
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony: https://polska-org.pl/972158,foto.html?idEntity=511687

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.