Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu





Prószków
Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Prószków
Rodzaj obiektu:Zamek
Powiat:opolski
Gmina:Prószków
Rodzaj obiektu:Zamek
Rejestr zabytków
Zespół:zamkowy, XVI/XVII, XVIII/XIX w.Obiekt:zamek, nr rej.: 114/54 z 12.07.1954 (wypis z księgi rejestru)
Park:nr rej.: 82/83 z 15.09.1983
Stan obecny
Teraz mieści się tu dom pomocy społecznej. Zamek można zwiedzić za zgodą starosty opolskiego po uprzednim uzgodnieniu terminu.Tel. do sekretariatu: 77 441 40 60.
Historia
Zamek zbudowany w 1563 roku przez włoskich architektów. - Siedziba Prószkowskich. Potem własność Dietriechsteinów. Budowę zamku rozpoczął w 1562 r. baron Jerzy Prószkowski, wysoki urzędnik cesarki. W myśl renesansowego założenia budowla łączy cechy reprezentacyjnej budowli z elementami obronnej warowni. W 1644 r. zamek został spalony przez wojska szwedzkie, odbudowany i przekształcony w 1677 przez mediolańskiego architekta Jana Seregano, przez co zatracił pewne cechy budowli pierwotnej. W 1769 r. po śmierci Leopolda Prószkowskiego, ostatniego z rodu, przeszedł na własność rodziny Dietrichsteinów. Majątek należał do tej morawskiej rodziny do 1783 r., kiedy to odkupił go król pruski Fryderyk II. W latach 1845-47 częściowo przekształcony w związku z adaptacją na Akademię Rolniczą, a po jej rozwiązaniu, dostosowywany do potrzeb szpitala.Opis
Budynek renesansowy z elementami baroku.Na zewnątrz budynku nad bramą wjazdową, można obejrzeć, m.in. tarcze herbowe Prószkowskich, dekoracje stiukowe z plafonami w dawnej sali rycerskiej i kaplicy, na dziedzińcu basen fontanny marmurowy prawdopodobnie z XVIII w. Na ścianach zewnętrznych (od strony parku) fragmenty scen batalistycznych i prawdopodobnie mitologicznych, wykonanych techniką sgraffitową.
Park
Piękny park, w nim starodrzew, alejki, ścieżki dydaktyczne, park nie jest ogólnie dostępy.Inne
Opis pochodzi ze strony: http://www.krajoznawcy.info.pl/stary-zamek-po-remoncie-14911Autor: Magdalena Fleszar. Na polskiezabytki.pl dodał Jerzy M.
Zdjęcie archiwalne pochodzi ze strony: https://polska-org.pl/972158,foto.html?idEntity=511687
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.