Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Polska Cerekiew
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska CerekiewMiniatura Polska Cerekiew

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Polska Cerekiew
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekPavel KomárekGREGORIUS ...

Polska Cerekiew

Województwo:opolskie
Powiat:kędzierzyńsko-kozielski
Gmina:Polska Cerekiew
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy, XVII, XIX w.
Obiekt:ruina zamku, nr rej.: 686/63 z 16.10.1963
Park:nr rej.: 177/88 z 14.07.1988

Stan obecny

Gmina stanęła na wysokości zadania ,ze środków własnych i unijnych, pałac jest odbudowywany od 2012r ,w szybkim tempie .Wcześniej pomyślano już o planach odbudowy.
Wewnątrz zamku od kilku lat odbywają się tzw. Koncerty Floriańskie i przedstawienia teatralne. Podczas nich w ruinach gościli już m.in. Beata Tyszkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, występowali tu też aktorzy: Jan Frycz i Andrzej Grabowski. Na stronie gminy ,można zobaczyć jak będzie wygladał zamek po całkowitej odbudowie .Obecnie zamek ma już poddasze i wieże z kopułami , mury jeszcze nie otynkowane. Nad Głównym wejściem znajdują się herby rodów ,właścicieli zamku.

Historia

Pałac zbudowany w 1617 roku przez Fryderyka von Opersdorffa. W 1894 roku został przebudowany i odnowiony dla Eberharda Matuszki. Spalony w 1945 roku. - Historia Polskiej Cerkwi sięga czasów rzymskich, kiedy to została założona osada na szlaku handlowym z Moraw do Polski. Jak donoszą źródła w 1337 roku nazywano ją Noua Ecclesia. W XVII w. miejscowość stanowiła własność znanego rodu Opersdorfów, w XVIII w. rodu Gaschinów, później należała do czeskich magnatów Matuschków i w końcu do niemieckiego rodu Seher-Thos.

Opis

Zamek w odbudowie.
Od roku 2015, w elewacji niewiele się zmieniło.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 5 miesięcy temu
Zwiedzajac w tym roku ruiny w pobliskim Ujezdzie zahaczylem i o Polska Cerkiew ale niestety pocalowalem klamke, choc juz w roku 2014 otwarto go dla ( jednorazowego jak sadze) zwiedzania. Czy ktos mial juz sposobnosc zwiedzenia tego zamku?
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 3 lata i 5 miesięcy temu
Ladny musial byc ( kiedyś ) ten zamek - palac ..